Η προτελευταία στροφή στον 2ο Ομιλο της Γ εθνικής

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Ο ΟΦΗ έχασε στο Σχηματάρι και βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ο Έσπερος Καλλιθέας πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου μετά το 82-70 επί του ΒΑΟΛ, με τον Έσπερος Λαμίας και την Πεντέλη πλέον να «κυνηγούν» το δεύτερο εισιτήριο.

Η Παναγίτσα πήρε σπουδαίο ”διπλό” στην Πετρούπολη, κερδίζοντας με 73-62 τον υποβιβασμένου Άρη χάρη στην άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση του Σωκράτη Γκιζογιάννη ο οποίος σκόραρε 40 πόντους (!). Οι φιλοξενούμενοι με αυτήν την νίκη κατέλαβαν την 10η θέση στη βαθμολογία έπειτα και την ήττα της Νίκη Αμαρουσίουαπό τον Έσπερο Λαμίας.

Τέλος, Ερμής Σχηματαρίου και Λοκρός Αταλάντης προστάτευσαν τις έδρες τους κερδίζοντας τον ΟΦΗ και τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Ερμής Σχηματαρίου-ΟΦΗ 68-66
Έσπερος Καλλιθέας-ΒΑΟΛ 82-70
Άρης Νικαίας-Πεντέλη 84-94
Λοκρός-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 85-77
Έσπερος Λαμίας-Νίκη Αμαρουσίου 90-80
Άρης Πετρούπολης-ΑΕΕ Παναγίτσας 62-73

Ρεπό: ΑΟΚ Χανιά

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 82-70
Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Μπακατέα
Δεκάλεπτα: 26-10, 44-35, 58-58, 82-70.
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης – Γράψας): Αγγελόπουλος 10, Καραγιάννης 3(1), Χατζηκίδης 13(1), Καρλάφτης 10(2), Χαρούνι Ν., Κατσούρης 3, Κρητικός, Βλασσόπουλος 18(2), Χαρούνι Κ. 18(1), Καράμπελας, Βλάσος 4, Πρόγκας 2.
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Χριστοβασίλης, Σαμιώτης 6(2), Ανδρουλάκης, Σουλίκας 7, Βούτας 2, Αγγελίδης 11, Καραφαντής, Τσουρής 12(2), Πούλος 3(1), Τροβάς 7(1), Μπουμπάρης 22, Κωνσταντινάκος

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΠΕΝΤΕΛΗ 84-94
Διαιτητές: Γιακείμη-Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 29-23, 52-48, 66-68, 84-94
Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 10, Στογιάνοβιτς 35 (5), Καννάς 5, Κοροπούλης 6, Θαλασσινός 7 (1), Καριώτης, Γαλίτης 3, Κόλλιας 7, Καπετάνιος 1, Δρίβας 7 (1), Κατζόγλου 3 (1), Βλάμης
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 5, Μάντζιος 4, Γεωργακόπουλος 11 (1), Λίτσο 6 (1), Αποστολόπουλος 8, Βλάσης, Ντάλλης 18 (2), Νιφόρας, Μουλάς 6, Μπίγκος 9, Σαλτουρίδης, Μαλούκος 27

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 90-80
Διαιτητές: Φακίτσας-Καρακώστας.
Δεκάλεπτα: 24-27, 47-42, 70-61, 90-80.
Εσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 19 (2), Πάππος 10 (1), Ρουμελιώτης 11 (2), Μαντζούκας, Φύκας 3 (1), Παπαργυρόπουλος 22, Φούντας, Δαχρετζής 5 (1), Κατράνας 20 (3), Παπανικολάου.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσεκένης 2, Δανάς 7, Μαχαλάκης 2, Σταμάτης 5, Σκούταρης 20 (3), Κυπριτζόγλου 12 (1), Ευαγγελούλης, Πολυμενάκος, Κουκάκης 15 (1), Κανύχης, Διακλής, Ντέντα 17.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΟΦΗ 68-66
Διαιτητές: Αθανασούλας-Τούσης.
Δεκάλεπτα: 19-13, 37-28, 52-51, 68-66.
Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Ζήμπρας, Πανταζής 23, Θωμάς 8 (2), Γκρινιάρης 16 (1), Κολοβός, Κώνστας, Φλώτσιος 7 (1), Κουτής, Αγγελέτος 5 (1), Τσιριμώκος 2, Γυφτονικολός, Σπηλιόπουλος 7 (1).
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κριφινάκης 7 (1), Καραλής 12 (2), Τσερκιτζόγλου 19 (4), Χαρωνίδης, Καρλαύτης, Αγαπιάδης 9 (1), Βασιλειάδης 2, Χριστάκης, Σπαράκης 11 (3), Καμπάκας, Πάλλης 6.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 85-77
Διαιτητές:  Μακρόπουλος-Ελ Ανύ.
Δεκάλεπτα:  24-14, 15-20, 21-22, 25-21.
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας):  Διαμαντής 3 (1), Ρούζιος 4, Μπόλματης 5 (1), Μπουλαντζάς, Σάκοτα 22, Μάτος Αν. 18 (2), Μάτος Αγγ. 16 (4), Ρετσινάς 17 (2)
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 7, Στραγανιώτης 10 (2), Νάτσο 5 (1), Ξιούρας 14 (2), Χρονόπουλος 19 (3), Πουρνάρας, Σολωμός 21, Πετράκος, Ανδρεάτος.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ 62-73
Διαιτητές: Φάκαρος-Ντάσσης.
Δεκάλεπτα: 17-16, 42-29, 54-49, 62-73.
Αρης Πετρούπολης (Αρχιμανδρίτης): Μόκκας 24 (1), Βενιτουράκης 4, Γλύκος, Κουλούρης 10 (1), Σαζιώνης, Σερέπισος, Κακλαής, Γιατράκος, Κυρίτσης, Χριστόπουλος, Μπέλλη 24, Γιαννακόπουλος.
ΑΕΕ Παναγίτσας (Βελισσαράκος): Σκεμπές 5 (1), Καρβούνης 12 (2), Θεοδωράκος 7 (1), Γκιζογιάννης 40 (4), Δρακάκης 7, Σβορώνος 2.

Η βαθμολογία: 

1. Έσπερος Καλλιθέας 41 (18-5)
2. Έσπερος Λαμίας 40 (17-6)
——————————————–
3. Πεντέλη 40 (17-6)
4. Ερμής Σχηματαρίου 38 (15-8)
5. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 38 (15-8)
6. Λοκρός Αταλάντης 37 (14-9)
7. ΟΦΗ 34 (11-12)
8. ΒΑΟΛ Χίου 33 (10-13)
9. Άρης Νικαίας 32 (9-14)
——————————————–
10. ΑΕΕ Παναγίτσας 32 (8-16)*
——————————————–
11. Νίκη Αμαρουσίου 30 (7-16)
12. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-117)
13. Αρης Πετρούπολης 24 (4-19-1 μηδ.)

(*) Δεν έχει δώσει το ρεπό της

Επόμενη αγωνιστική (26η, 2/5):

ΑΟΚ Χανιά-Έσπερος Καλλιθέας
ΒΑΟΛ-Άρης Νικαίας
Πεντέλη-Λοκρός
Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Ερμής Σχηματαρίου
ΟΦΗ-Έσπερος Λαμίας
Νίκη Αμαρουσίου-Άρης Πετρούπολης

Ρεπό: ΑΕΕ Παναγίτσας

Πηγή: basketblog.gr