Tα αποτελέσματα στην Α2- «Σφράγισε» την άνοδο η Ελευσίνα

Eπιμέλεια:Gentikoule.gr

Αυτό, αφού και αν χάσει και τα τέσσερα ματς που απομένουν και τα νικήσει αντίστοιχα η τρίτη της βαθμολογίας Κηφισιά, θα βρεθεί ένα βαθμό κάτω από τους Ελευσίνιους, που στη χειρότερη θα τερματίσουν στη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Μεγάλη νίκη για τους Ικάρους Σερρών, που νίκησαν με 69-68 τον Απόλλωνα Πατρών στη μακεδονική πόλη, στο ντέρμπι της αγωνιστικής και πλησίασαν στους δύο βαθμούς τους «μελανόλευκους», οπότε μπήκαν στο κυνήγι της ανόδου και της δεύτερης προνομιούχου θέσεως.

«Περίπατος» για την Κηφισιά, που σάρωσε με 76-46 τον Πανερυθραϊκό στην Ερυθραία, παραμένοντας στο «κόλπο» της ανόδου και τον άφησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Σάρωσε την καταδικασμένη ΑΕΚ Άργους η ΑΕΚ με 99-71 στην έδρα της και παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της δεύτερης προνομιούχου θέσης. Νίκη ελπίδας γα το Παγκράτι, που επικράτησε με 100-79 του Αμύντα στο Μετς στο τοπικό ντέρμπι και πάει για παραμονή.
Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

ΟΦΗ – Δόξα Λευκάδας                    75-64
Πιερικός Αρχέλαος – Λαύριο            87-72
ΑΕΚ – ΑΕΚ Αργους                        99-71
Πανελευσινιακός – Ερμής Λαγκαδά  93-78
Παγκράτι – Αμύντας                        100-79
Πανερυθραϊκός – Ν.Κηφισιά             46-76
Πέραμα – Αρκαδικός                      75-64
Ικαροι Σερρών – Απόλλων Πατρών    69-68

Η βαθμολογία (σε 26 αγώνες):

1. Πανελευσινιακός 47 21-5 2029-1850
2. Απόλλων Πατρών 44 18-8 1989-1849
—————————————————
3. Κηφισιά 42 16-10 2034-1816
4.Ίκαροι Σερρών 42 16-10 1824-1759
5. ΑΕΚ 42 16-10 1953-1850
6. ΟΦΗ 40 14-12 2063-1958
7. Λαύριο40 14-12 1999-2000
8. Αρκαδικός 40 14-12 2102-1986
9. Δόξα Λευκάδας 39 13-13 1820-1836
10. Ερμής Λαγκαδά 38 12-14 1885-2011
11. Αμύντας 38 12-14 1990-1954
————————————————-
12. Πιερικός Αρχέλαος 37 11-15 1868-1907
13. Πέραμα 37 11-15 2058-2058
14. Παγκράτι 36 10-16 1991-2051
15. Πανερυθραϊκός 36 10-16 1803-1877
16. ΑΕΚ Άργους 25 0-26 1643-2289

Η επόμενη αγωνιστική (27η, 21/04):

Δόξα Λευκάδας – Πιερικός Αρχέλαος
Λαύριο – ΑΕΚ
Ερμής Λαγκαδά – ΑΕΚ Άργους
Αμύντας – ΟΦΗ
Κηφισιά – Παγκράτι
Αρκαδικός – Πανερυθραϊκός
Απόλλων Πατρών – Πέραμα
Πανελευσινιακός – Ίκαροι Σερρών