Tα αποτελέσματα στην Α2

Eπιμέλεια:Gentikoule.gr

Τον τίτλο του πρωταθλητή κατέκτησε και μαθηματικά σήμερα ο Πανελευσινιακός μετά την εκτός έδρας επικράτησή του κόντρα στο Πέραμα με 83-72. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα επιβεβαίωσε με αυτόν τον τρόπο την κυριαρχία της στο φετινό πρωτάθλημα, σε αντίθεση με το Πέραμα το οποίο υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική.

Ο Απόλλωνας πέρασε από την Ερυθραία (ο Πανερυθραϊκός είναι πλέον στη Β’ εθνική) και εξασφάλισε μαθηματικά την άνοδό του στην Α1 κατηγορία. Ή σωστότερα, την επιστροφή του εκεί που ανήκει, στα «μεγάλα σαλόνια«.

Η μάχη της τρίτης θέσης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τους Ικάρους Σερρών καλά κρατεί. Η «Βασίλισσα» επιβλήθηκε άνετα εντός έδρας της Δόξας Λευκάδας με73-54 παίρνοντας, παράλληλα, εκδίκηση για την ήττα της στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ενώ οι Σερραίοι διέσυραν τον Ερμή Λαγκαδά με 91-68.

Αντίθετα, η Νέα Κηφισιά γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά από τονΟΦΗ στην Κρήτη με 86-81, και ουσιαστικά απώλεσε κάθε ελπίδα για την κατάληψη της τρίτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα.

Το Παγκράτι έχει βάλει σκοπό να πετύχει την ολική ανατροπή και να παραμείνει στην Α2. Οι «ροσονέρι» επιβλήθηκαν στο Μετς του Αρκαδικού με 73-70 και απέδειξαν πως έχουν ακόμα σφυγμό στη μάχη της σωτηρίας.

«Ζωντανός» έμεινε και ο Πιερικός, που δείχνει σκληρό καρύδι (ειδικά στην έδρα του) και με τη νίκη του κράτησε σε κατάσταση αγωνίας τον Αμύντα Δάφνης.

Τα αποτελέσματα:
Πιερικός Αρχέλαος – Αμύντας Δάφνης 87-77
Παγκράτι – Αρκαδικός 73-70
Πανερυθραϊκός – Απόλλων Πατρών 62-83
Πέραμα – Πανελευσινιακός 72-83
ΑΕΚ – Δόξα Λευκάδας 73-54
Ίκαροι Σερρών – Ερμής Λαγκαδά 91-68
ΟΦΗ – Ν. Κηφισιά 86-81
ΑΕΚ Άργους – Λαύριο 102-107

Η βαθμολογία (σε 28 αγώνες): Πανελευσινιακός 50, Απόλλων Πατρών 48, ΑΕΚ 46, Ίκαροι Σερρών 46, Ν. Κηφισιά 44, Αρκαδικός 43, ΟΦΗ 43, Λαύριο 43, Δόξα Λευκάδας 42, Αμύντας Δάφνης 41, Ερμής Λαγκαδά 41, Πιερικός Αρχέλαος 40, Παγκράτι 40, Πέραμα 39, Πανερυθραϊκός 38, ΑΕΚ Άργους 27.

Η επόμενη αγωνιστική (29η, 12/05): Δόξα Λευκάδας – ΑΕΚ Άργους, Ερμής Λαγκαδά – Λαύριο, Αμύντας Δάφνης – ΑΕΚ, Ν. Κηφισιά – Πιερικός Αρχέλαος, Αρκαδικός – ΟΦΗ, Απόλλων Πατρών – Παγκράτι, Πανελευσινιακός – Πανερυθραϊκός, Ίκαροι Σερρών – Πέραμα.

Πηγή: basketblog.gr