Το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Εφήβων

Eπιμέλεια:Παύλος Σιδερίδης

Έγινε την Κυριακή το πρωί στα γραφεία της ΕΚΑΣΚ η κλήρωση του Πρωταθλήματος Εφήβων 2012-13.

Στο Πρωτάθλημα Εφήβων Κρήτης στην 1η φάση θα γίνουν αγώνες σε 2 ομίλους.

Στην 2η φάση προκρίνονται  οι τρεις (3) πρώτες ομάδες κάθε ομίλου όπου θα συγκροτήσουν ένα όμιλο των έξι (6), και θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες, σύμφωνα με την κλήρωση και το πρόγραμμα που θα καταρτιστεί. Oι ομάδες που συναντήθηκαν στην 1η Φάση δεν θα αγωνιστούν ξανά, αλλά θα μεταφέρουν τα μεταξύ τους αποτελέσματα τους και στη φάση αυτή.
Πρωταθλήτρια ομάδα αναδεικνύεται η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη στη βαθμολογία.

Οι αγώνες ξεκινούν Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2012

Σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη της ΕΚΑΣΚ, οι αγώνες για το πρωτάθλημα Εφήβων θα ορίζονται και Δευτέρα, ανάλογα και εφόσον ζητηθεί εγγράφως έως και την ήμερα της  κλήρωση του πρωταθλήματος, προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα σωματεία Εθνικών κατηγοριών και μόνο, όταν αγωνίζονται εκτός έδρας.

Να σημειωθεί ότι δύο πρώτες ομάδες του περσινού Πρωταθλήματος, Εργοτέλης και Ηράκλειο, μπήκαν σε διαφορετικούς ομίλους, ενώ η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου ζήτησε και μπήκε χωρίς κλήρωση στον Β όμιλο.

 

Πρωτάθλημα Εφήβων 2012-13

(οι ομάδες με τα νούμερα της κλήρωσης)

Α. όμιλος
1. ΟΦΗ
2. Κύδων Χανίων
3. ΟΑΑ Ηράκλειο
4. Ηρόδοτος
5. Ερμής Χανίων
6. ΑΓΟΡ

Β. όμιλος
1. ΑΟΑΝ Αγ. Νικολάου
2. Ιεράπετρα
3. Φιλαθλητικός
4. Μεσσαρά
5. Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου
6. Εργοτέλης
7. Ανδρογέας

Πρόγραμμα Πρωτάθλημα Εφήβων 2012-13

Α. όμιλος

Α’ γύρος

1η Αγωνιστική
ΟΦΗ – ΑΓΟΡ
Κύδων – Ερμής
Ηράκλειο – Ηρόδοτος

2η Αγωνιστική
Ηρόδοτος – Κύδων
Ερμής – ΟΦΗ
ΑΓΟΡ – Ηράκλειο

3η Αγωνιστική
ΟΦΗ – Ηρόδοτος
Κύδων – Ηράκλειο
ΑΓΟΡ – Ερμής

4η Αγωνιστική
Κύδων – ΑΓΟΡ
Ηράκλειο – ΟΦΗ
Ηρόδοτος – Ερμής

5η Αγωνιστική
ΟΦΗ – Κύδων
Ερμής – Ηράκλειο
ΑΓΟΡ – Ηρόδοτος

Β. όμιλος

Α’ γύρος

1η Αγωνιστική
ρεπό ΑΟΑΝ
Ιεράπετρα – Ανδρογέας
Φιλαθλητικός – Εργοτέλης
Μεσσαρά – Αναγέννηση

2η Αγωνιστική
ρεπό Μεσσαρά
Αναγέννηση – Φιλαθλητικός
Εργοτέλης – Ιεράπετρα
Ανδρογέας – ΑΟΑΝ

3η Αγωνιστική
ρεπό Ανδρογέας
ΑΟΑΝ – Εργοτέλης
Ιεράπετρα – Αναγέννηση
Φιλαθλητικός – Μεσσαρά

4η Αγωνιστική
ρεπό Φιλαθλητικός
Μεσσαρά – Ιεράπετρα
Αναγέννηση – ΑΟΑΝ
Εργοτέλης – Ανδρογέας

5η Αγωνιστική
ρεπό Εργοτέλης
ΑΟΑΝ  – Μεσσαρά
Ιεράπετρα – Φιλαθλητικός
Ανδρογέας – Αναγέννηση

6η Αγωνιστική
ρεπό Ιεράπετρα
Φιλαθλητικός – ΑΟΑΝ
Μεσσαρά – Ανδρογέας
Αναγέννηση – Εργοτέλης

7η Αγωνιστική
ρεπό Αναγέννηση
ΑΟΑΝ – Ιεράπετρα
Εργοτέλης – Μεσσαρά
Ανδρογέας – Φιλαθλητικός