“Μάτωσε” στην Ρόδο ο ΟΦΗ!

O OΦΗ μπορεί να μην έκανε και το καλύτερο του παιχνίδι στην Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα, όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν άξιζε και τη νίκη.

Ο ένας εκ των δύο διαιτητών της αναμέτρησης, κ. Παυλόπουλος έκανε χορηγία τη νίκη στον Διαγόρα και σίγουρα με όσα έδειξε μάλλον το επάγγελμα που θα του ταίριαζε είναι χασάπης. Ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να πετύχουν 38 πόντους από βολές, σουτάροντας 50,  χρέωσε 4 τεχνικές ποινές τον ΟΦΗ, ενώ φόρτωσε από νωρίς με φάουλ τους «ψηλούς» της ομάδας. Ίσως με την διαιτησία του και τις αποφάσεις του ήθελε να μπει στο βιβλίο Γκίνες!

Τα πρώτα δύο δεκάλεπτα βρήκαν τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτα βρήκε τον ΟΦΗ να προηγείται με 18-19 με τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει τους 14 πόντους με βολές. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πιο καλά στην επανάληψη, πήρε ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο ο Παυλόπουλος φόρτωσε με φάουλ τους ψηλούς της ομάδας με αποτέλεσμα ο Βαγγέλης Βλάχος να αναγκάζεται να αλλάζει σχήματα. Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο δεν μπορούσε να αυξήσει ελέω Παυλόπουλου με αποτέλεσμα στην συνέχεια του δευτέρου δεκαλέπτου  οι δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικώς ο ΟΦΗ να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 41-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε καλύτερα και να παίρνουν το προβάδισμα ενώ με την βοήθεια της διαιτησίας που τους έστελνε σχεδόν σε κάθε φάση στις βολές και μοίραζε με ευκολία τις τεχνικές ποινές κατάφεραν να πάρουν και διψήφια διαφορά, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +9 (58-49).

Ο ΟΦΗ παρά τις αντιξοότητες κατάφερε να διατηρηθεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. 2΄και 50΄΄ πριν τη λήξη ο Ξενάκης πέτυχε καλάθι, μείωσε σε 71-70 και ζήτησε και το πεντακάθαρο φάουλ που του έγινε. Όμως αντί να πάει στις βολές ο παίκτης του ΟΦΗ για την συμπληρωματική βολή, πήγε παίκτης του Διαγόρα, καθώς ο Παυλόπουλος χρέωσε με τεχνική ποινή τον Ξενάκη! Στην συνέχεια ο διαιτητής είπε να δώσει και μια τεχνική ποινή στον Τσακιρίδη, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ και κάπου εκεί τα πράγματα τελείωσαν για τον ΟΦΗ, καθώς οι παίκτες της ομάδας παρά την προσπάθεια που έκαναν, έχοντας και νεύρα μετά από τέτοια διαιτησία δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα καθώς γνώρισαν την ήττα με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 41-43, 58-49, 87-82

Διαγόρας Ρόδου: Βογιατζής 9 (1), Αγαπιάδης 7, Τζινόπουλος 7, Παναγιωταράκος 10 (1), Παρδακάς 10, Κοτουτζίδης 6, Λαζαρίδης 9, Χρύσης 1, Εκινέ 28 (3).