Ψυχάρες στα Ιλίσια και μεγάλο διπλό για τον ΟΦΗ!

Παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο ΟΦΗ ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και πήρε μια σπουδαία νίκη με 77-88 ρεφάροντας και την ήττα της πρεμιέρας.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο +15 ο ΟΦΗ!

Το ξεκίνημα του ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακό στα Ηλύσια με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να μπαίνουν στο γήπεδο σαν δαιμονισμένοι. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε αρκετά 3-9 και 4-13 για να πάει η διαφορά στους 15 πόντους (5-20)! Ο Ηλυσιακός έκανε ένα μικρό σερί και στο 8’ μείωσε σε 13-24 για να κλείσει η τελευταία περίοδος με τον ΟΦΗ να είναι στο +13, 13-26.

Στο ίδιο τέμπο και στην δεύτερη περίοδο

Ο ΟΦΗ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην συνέχεια του παιχνιδιού φροντίζοντας να βρει λύσεις στην επίθεση. Ο Κιτσούλης με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 21-32 ενώ ο Ραζής πήγε την διαφορά στους 13 πόντους. Ο Ηλυσιακός με ένα σερί 9-2 «ροκάνισε» την διαφορά από τους 12 πόντους (23-35) στους 5 (32-37) μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 35-40.

Μπλακ άουτ στο τελευταίο 5λεπτο

Οι παίκτες του Τακιανού στο τρίτο δεκάλεπτο είδαν τον Ηλυσιακό να ρίχνει ακόμα περισσότερο την διαφορά και να την πηγαίνει στους 4 πόντους, 46-50. Τα τρίποντα των δύο Κύπριων, Ραζή και Στυλιανού, την έστειλε ξανά στους 10 (46-56) όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 6-0 μετατρέποντας το σκορ σε 56-60.

Μεγάλα καλάθια από τον Σταμπουλή και αγχωτικό διπλό!

Ο ΟΦΗ ενώ είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι είδε τον Ηλυσιακό να ισοφαρίζει σε 62-62. Ο Κιτσούλης με ένα παλικαρίσιο καλάθι έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 62-64 ενώ στην συνέχεια ο Σταμπουλής με 4 πόντους έδωσε σταθερό προβάδισμα στον ΟΦΗ με τον Στυλιανού στο 39’ να κάνει το 70-79 χάρις σε δύο βολές. Οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν ψύχραιμοι στο παιχνίδι των φάουλ για να έρθει η νίκη με 77-88.