Αυτοκτόνησε ξανά και μπαίνει σε περιπέτειες!

Ο ΟΦΗ κατάφερε να αυτοκτονήσει ξανά και πλέον αναπροσαρμόζει τους στόχους. Ήττα με 86-87 από τον Παγκράτι με άμυνα παιδική χαρά. Συγκλονιστική εμφάνιση από Λιανό που πήγε να πάρει μόνος του το παιχνίδι.

Mαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΟΦΗ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ωστόσο δεν συνέβαινε το ίδιο και στην άμυνα με αποτέλεσμα το Παγκράτι να κρατάει την επαφή του με το σκορ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 19-14, 3΄ και 46΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την αποδοση του στο επόμενο δίλεπτο και προηγήθηκαν με 10 πόντους (28-18), όμως με ένα σερί 6-0 το Παγκράτι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -4 (28-24).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΟΦΗ κρατούσε μια μικρή διαφορά με τον Παγκράτι να βρίσκει λύσεις και να κρατά την επαφή του με το σκορ. Ο ΟΦΗ 2 και 36΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 44-35 και έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της δευτερόλεπτα αργότερα (46-35).Οι φιλοξενούμενοι όμως βρίσκοντας και πάλι λύσεις και με πρώτο βιολί τον Κουτρούλια μείωσαν σε 46-41. Με καλάθι και φάουλ του Ραζή ο ΟΦΗ πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 49-41.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να διατηρεί την διαφορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Κιτσούλη, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 56-48, 5 και 45΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΟΦΗ έφτασε την διαφορά ξανά σε διψήφια νούμερα όμως ούτε αυτή την φορά κατάφερε να την διατηρήσει. Με ένα σερί 7-0 το Παγκράτι μείωσε σε 63-61, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Κοβάσεβιτς μάλιστα 15’΄ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου το Παγκράτι προηγήθηκε με 63-64. Με καλάθι του Κιτσούλη ο ΟΦΗ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (65-64).

Η ψυχολογία ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων που πήραν εκ νέου το προβάδισμα και προηγήθηκαν 67-71, 7,5 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Λιανός κρατούσε τον ΟΦΗ στο παιχνίδι και με το 15 συνεχόμενους πόντους πήρε από το χέρι τον ΟΦΗ προσπαθώντας να τον οδηγήσει στη νίκη αλλά μάταια. 1 και 17΄΄ πριν το φινάλε το σκορ ήταν ισόπαλο 80-80 με τον ΟΦΗ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση αλλά η άμυνα του να θυμίζει παιδική χαρά. Με 2 βολές του Κουτρούλια το σκορ ήταν 82-82 53΄΄ πριν το φινάλε. Ο Λιανός όμως το πάλευε μόνος του και με δικό του τρίποντο, ο ΟΦΗ προηγήθηκε 85-82. 23΄΄ πριν το φινάλε όμως κατάφερε και έχασε. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Δέδε που ισοφάρισε σε 85-85. 9,7΄ πριν τη λήξη ο Κιτσούλης με ½ βολές έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 86-85, όμως ο Κουτρούλιας με καλάθι στο φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 86-87.

Το live της αναμέτρησης

2-0 με 2 βολές του Κιτσούλη

8-4 μπροστά ο ΟΦΗ

• Mε ένα σερί 6-0 το Παγκράτι μειώνει σε 28-24 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

31-24 με τρίποντο του Μαυρογιάννη.

33-27 με καλάθι του Στυλιανού

33-29 με δίποντο του Λάκκα.

35-29 με καλάθι στου Σταμπουλή

35-31 μετά από καλάθι του Λάκκα.

37-31 μετά από ωραία ασσίστ του Κιτσούλη και καλάθι του Σταμπουλή.

37-33, Δέδες

40-33 με τρίποντο του Σταμπουλή.

40-35 με ευστοχο δίποντο του Χατζηνικόλα

44-35. 2 και 35΄΄ για το τέλος του ημιχρόνου

• Για πρώτη φορά στο +11 ο ΟΦΗ. 46-35, 1΄ και 07΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

46-36 με 1/2 βολές του Κουτρίλια. Επιθετικό ριμπάουντ από τον Κουτρίλια που μειώνει σε 46-38.

Τρίποντο από τον Κουτρούλια και 46-41.

• Καλάθι και φάουλ από τον Ραζή. 49-41 το σκορ που είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνο

53-46 μπροστά ο ΟΦΗ. 6:45 για το τέλος της τρίτης περιόδου

53-48

56-48 με τρίποντο του Κιτσούλη

Καλάθι και φάουλ από τον Κουτρούλια. Άστοχος στην βολή. 56-50.

59-50

61-52

61-54 με καλάθι του Κουτρούλια.

63-54 με δίποντο του Σταμπουλή

63-56, Παπαντωνάκος.

63-58, Δέδες

63-61 με τρίποντο του Κουτρούλια. 1 λεπτό για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

• Με τρίποντο του Κοβάσεβιτς 15’΄ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου το Παγκράτι προηγήθηκε με 63-64 για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Με δίποντο του Κιτσούλη ο ΟΦΗ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (65-64).

65-69 με τρίποντου του Κοβάσεβιτς.

67-69 με καλάθι  του Λιανού.

67-71, Λάκκας. 7,5 λεπτά για το φινάλε.

69-71 με καλάθι του Στυλιανού.