Ήταν… ασορτί με τον καιρό ο σ-έξι ΟΦΗ

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

“Βροχή” τα γκολ από τον ΟΦΗ, στο βροχερό Ηράκλειο, στο ματς με την ελλιπέστατη Σπάρτη την οποία φιλοδώρησε με έξι τέρματα (6-1) σε ένα ματς – αγγαρεία για την 32η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League.

“Καταιγιστικός” ήταν ο ΟΦΗ στο προτελευταίο εντός έδρας του ματς για το φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Football League.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου “χόρευε” στην… βροχή, αφού από νωρίς είχαν… ανοίξει οι ουρανοί στο Ηράκλειο, επικρατώντας με 6-1 της Σπάρτης, που ήρθε στην Κρήτη με σύνθεση ανάγκης, για την 32η αγωνιστική σε ένα ματς πάντως που δεν αντέχει σε κριτική.

Τρείς βαθμοί στο… σακούλι του ΟΦΗ, που δεν έχει πλέον βαθμολογκό κίνητρο και παίζει πιο πολύ για να βγει η υποχρέωση και σήμερα πέτυχε την πιο εμφατική φετινή νίκη του.

Τον… χορό των γκολ “άνοιξε” στο 20′ ο Μάνος με προβολή ενώ στο 28′ ο Κώτσιος με καρφωτή κεφάλια έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν ανά δέκα λεπτά (47′) με πλασέ ο Χαντί, (57′) ο Βουό με πλασέ και (67′ ) ο Αντουκόρ με δυνατό διαγώνιο σουτ. Ενώ το 6-0 εκανε ο Χίσι στο 84′ με δυνατό σουτ.

Στις καθυστερήσεις η Σπάρτη πετυχαίνει το γκολ της τιμής (6-1) με κεφαλιά του Φράγκου.

Αξίζει να αναφέρουμε οτι μετά από σχεδόν 3 μήνες επέστρεψε στην δράση ο Κοιλιάρας που χειροκροτήθηκε από τον κόσμο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου) με βοηθούς τους Σινιοράκη και Μπερτάκη (Χανίων).

Οι συνθέσεις:
ΟΦH:
Δαύκος, Κιάσσος, Βαλλιάνος (68′ Κοιλιάρας), Κώτσιος, Όστοιτς, Χίσι, Αντουκόρ, Χαντί, Μιλόσαβλιεβ (70′ Μπουρσέλης), Μάνος, Βουό (58′ Βρεττός)

Σπάρτη:
Κραβαρίτης, Γιαννίτσης, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Μπουντόπουλος, Ηλιόπουλος, Λώττας, Κατσίκης, Καρτσαμπάς, Χαδιάρης, Φράγκος

Η εξέλιξη του ματς:

3′ Σουτ του Βουό έδιωξε ο Μπανούσης πάνω στην γραμμή.
Ακόμα μια καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Στο 8′ ο Βαλλιάνος έβγαλε την σέντρα, ο Μάνος έκανε το γύρισμα με τους παίκτες της Σπάρτης να απομακρύνουν την μπαλα.

10′ Πρώτη φάση για την Σπάρτη με τον Λώττα να εκτελεί το φάουλ και τον Δαυκο να διώχνει σε κόρνερ
16′ Σουτ του Μπουντόπουλου με τον Δαύκο να διώχνει.

Γκοοολ! 20′. Ο Βουό έκανε το γύρισμα ο Μάνος έκανε την προβολή με τον Γιαννίτση να μην προλαβαίνει την μπαλα και να κάνει το 1-0 για τον ΟΦΗ.

28′ Ο Μιλοσάβλιεβ εκτέλεσε πολύ ωραία το φάουλ και ο Ηλίας Κώτσιος με καρφωτή κεφάλια έκανε το 2-0.

31′ Σουτ του Μπουντόπουλου με την μπαλα να φεύγει αουτ.

32′ Ωραία πάσα του Βουό για τον Χαντί με την μπαλα να φεύγει μόλις αουτ

34′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ο Βουό έκανε ωραία κάθετη πάσα για τον Μιλοσάβλιεβ που πλάσαρε τον Κραβαρίτης, κάνοντας ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ με την μπαλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι.

41′ Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με το σουτ του Χαντί να φεύγει μόλις αουτ.

Ημίχρονο, 2-0.

Γκοοολ! Στο 47′ ο λοσάβλιεβ έκανε το πλασέ, ο Κραβαρίτης απέκρουσε και ο Χαντί σε κενή εστία έκανε το 3-0.

53′ Ωραίο σουτ του Χαντί με την μπαλα να φεύγει μόλις αουτ

Γκοοολ! Στο 57′ Ο Βαλλιάνος έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Βουό με πλασέ έκανε το 4-0.

Ο Μιλοσάβλιεβ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αντουκόρ με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 5-0 στο 65′ για τον ΟΦΗ.

Δυνατό σουτ του Χαντί στο 82′ η μπαλα έφυγε αουτ.

Ο Χαντί πάτησε για τον Χίσι που στο 84′ με δυνατό σουτ έκανε το 6-0.

Στις καθυστερήσεις η Σπάρτη πετυχαίνει το γκολ της τιμής. Ο Λώττας έβγαλε την σέντρα και ο Φράγκος με κεφάλια διαμόρφωσε το τελικό 6-1.