Άρης – Πλατανιάς 0-2

Με γκολ των Κάλαϊτζιτς και Ουντόζι, ο Πλατανιάς κέρδισε 2-0 τον Άρη πετυχαίνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα των Χανίων φιγουράρει στην 4η θέση της βαθμολογίας και πλέον περιμένει το Κρητικό ντέρμπι με τον ΟΦΗ την μεθεπόμενη Δευτέρα για να εδραιωθεί στα υψηλά πατώματα.

Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και απειλήθηκε από τον Άρη μόνο στο πρώτο 20λεπτο όταν και οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δίχως ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση.

Η πρώτη προειδοποιητική βολή έγινε από τον Πλατανιά στο 13′ με το σουτ του Μαρτσάκη να αποκρούει ο Βελλίδης και στο 37′ ο Ζέλικο Κάλαϊτζιτς σκόραρε με έξυπνο συρτό σουτ ανοίγοντας το σκορ για τους “ερυθρόλευκους”.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας για την ισοφάριση. Ωστόσο, ο Πλατανιάς κόντρα στην ροή του αγώνα έκανε το 0-2 χάρις στο γκολ του Ουντόζι μετά την παράλληλη μπαλιά του Κανακούδη από τα αριστερά.

Από εκεί και πέρα, ο Άρης “πάγωσε” και δεν απείλησε τους παίκτες του Πλατανιά που κράτησαν άνετα το υπέρ τους αποτέλεσμα!

Άρης: Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Αγκάνθο, Καπετάνος, Πουλίδο, Μαργαρίτης, Σουνάς, Νταμαρλής (73′ Παπαστεριανός), Ασλανίδης (46’Γκέτσιος), Ψυχογιός, Κοέλιο (61′ Κανούλας).

Πλατανιάς: Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Τζανής, Κάλαϊτζιτς, Ντοέ, Ούκαρ (89′ Μιρτσέτα), Αγκιλέρα, Αναστασάκος(81′ Ναζλίδης), Ουντότζι, Μαρτσάκης (62′ Γκονζάλες).
πηγή: athleticradio.gr