Στο +5 στην κορυφή το βόλει του ΟΦΗ

Στο +5 στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 (Α’ όμιλος-1ος υποόμιλος) βρίσκεται ο ΟΦΗ, μετά τη νίκη του στην Καλαμάτα με 3-0 σετ.

Σε συνδυασμό με την ήττα της βασικής του αντιπάλου, της Ρόδου (έχασε με 3-0 σετ απο τον Πανερυθραικό), η οποία άλλαξε και προπονητή (παρελθόν ο Γκολίτσης), η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη, έχει ήδη αποκτήσει ένα σημαντικό αβαντάζ για την άνοδο.

Ωστόσο, τα πάντα θα κριθούν στα μπαράζ στο τέλος της περιόδου, με τον ΟΦΗ πάντως να δείχνει το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης, στην κανονική διάρκεια. Ο ΟΦΗ και στους αριθμούς δείχνει να υπερέχει έναντι των αντιπάλων του, καθώς έχει μόνο μια ήττα (8 νίκες), ενώ έχει χάσει μόλις 4 σετ (οι αντίπαλοι του απο 10 και πάνω), στις 9 πρώτες αγωνιστικές.