Λύγισε στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΟΦΗ

Την έκτη φετινή του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της γνώρισε ο ΟΦΗ στη Λαμία. από τον Έσπερο με 61-56.

Οι «μελανόλευκοι» παρα το γεγονός ότι βρέθηκαν να οδηγούν την κούρσα που «άνοιξε» την 13η αγωνιστική με +11 (27-16), δεν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος τα ηνία, με αποτέλεσμα να «κλείσουν» αρνητικά την πρώτη στροφή του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Στο σημείο εκείνο, ο ΟΦΗ ανεβάζοντας ρυθμό κατάφερε να προηγηθεί με 18-11, για να «κλείσει» το δεκάλεπτο στο +9 (21-12). Στη δεύτερη περίοδο, ο Έσπερος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τον έλεγχο με αποτέλεσμα να ανοίξουν και άλλο την «ψαλίδα» (27-16). Με ψυχραιμία στο παιχνίδι τους, οι Λαμιώτες επέστρεψαν και μείωσαν σε 29-25. Οι Κρητικοί από την άλλη, πήραν κρίσιμα καλάθια, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το 36-30.

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΟΦΗ έφτασε το +9 (39-30), όμως η απάντηση του Εσπέρου ήταν άμεση, με αποτέλεσμα να μειώσει στους τέσσερις (39-35). Οι γηπεδούχοι με σωστές επιλογές κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ (42-39) και παίζοντας έξυπνα στην άμυνα κατάφερε να φτάσουν στον πόντο (44-43).

Τα λεπτά που ακολούθησαν εξελίχθηκαν σε ντέρμπι, με τον Έσπερο να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (48-44), αλλά ο ΟΦΗ για ακόμα μια φορά αφού πρώτα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 34’, βγήκε στο +3, με 51-48 στο 35’. Οι Κρητικοί διατήρησαν για λίγο το… πάνω χέρι, με τους Λαμιώτες να ανακάμπτουν για ακόμα μια φορά και να προηγούνται στο 38’, με 54-53. Το προβάδισμα το κράτησαν μέχρι τέλους, μιας και η κόρνα της λήξης, βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη νικητές με σκορ 61-56 και το σύνολο του Βασίλη Ράλλη με την 5η εκτός έδρας ήττα ανά χείρας.

10λεπτα: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Μαντζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρετζης 6 (1), Κατράνας 18 (3), Παπανικολάου.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 6(1), Μαϊστρέλης, Τσερκιτζόγλου 1, Τσίλογλου, Στραράκης, Καραλής 18(4), Καρλάφτης 2 , Αγαπιάδης 10 , Βασιλειάδης 3, Χριστάκης, Πάλλης 14.