Πιο έτοιμος και πιο… εύστοχος ο ΟΦΗ

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Ο Εργοτέλης είχε τα… δοκάρια (3) αλλά ο ΟΦΗ σκόραρε δύο φορές, με πέναλτι του Χαντί αλλά και τον Ογκμποε, και πήρε την νίκη με 0-2 στο φιλικό στο Παγκρήτιο Στάδιο με την… ευχή να ξεκινήσει επιτέλους το πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ το επόμενο Σ/Κ.

Στο Παγκρήτιο Στάδιο αναμετρήθηκαν οι δύο εκπρόσωποι του Ηρακλείου στην Φούτμπολ Λιγκ, που ακόμα να ξεκινήσει και είναι άγνωστο αν τελικά θα έχουμε σέντρα το επόμενο Σ/Κ.

Ο ΟΦΗ, που είναι σαφώς πιο έτοιμος από τον Εργοτέλη αλλά δεν… έθελξε με την αποδόση του, παρέμεινε αήττητος στα φιλικά του αφού επικράτησε με 0-2 του συμπολίτη και έτσι σε 13 ματς από την αρχή του καλοκαιριού μετράει πλέον 10 νίκες και 3 ισοπαλίες αλλά ελπίζει να ήταν το τελευταίο του φετινό φιλικό.

Το φιλικό – πρόβα τζενεράλε για την έναρξη (;) του πρωταθλήματος κρίθηκε με τα γκολ του Χαντί, με εύστοχο πέναλτι στο 33′, που κέρδισε ο Ορτέγκα από τον Μαζουλουξή, και του Ογκμποε στο 80′ με πλασέ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Εργοτέλη, που οι παίκτες του “φωνάζουν” οτι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος.

Ο Εργοτέλης είχε τρία δοκάρια στο ματς, δύο στο πρώτο ημίχρονο με τους Ροβίθη και Μπουρσέλη και άλλο ένα στο δεύτερο ξανά με τον Ροβίθη.

Δοκάρι είχε και ο ΟΦΗ με τον Λεάλ με φάουλ στο 91′.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Εργοτέλης:
Λαδάς, Λαδάκης, Τσαμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Βογιατζής, Μπουτσάκης, Αγγελόπουλος, Μπουρσέλης, Σταματάκος, Ροβίθης.
Στο δεύτερο έπαιξαν και οι Εφορντ, Ιατρούδης

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Μάρτος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.
και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με τους;
Στρέζο, Σιώπη, Παπατόλιο, Ζιαμπάρη, Ποτουρίδη, Οικονόμου (Πλευράκη), Πουρτουλίδη, Λεάλ, Κουτσιανικούλη, Ογκμποε, Μάνο.

Η εξέλιξη του ματς:
Μακρινό άστοχο πλασέ του Κουσκουνά στο 3′.

Σουτ του Ορτεγκα στο 5΄απόκρουσε ο Λαδάς και μετά ο Κουσκουνάς που πήρε το ριμπάουντ είναι οφ σάϊντ…

Δοκάρι για τον Εργοτέλη στο 12′. με μακρινό σουτ του Ροβίθη μετά από πάσα του Μπουρσέλη που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζιαμπάρη…

Καλή φάση για τον ΟΦΗ στο 29′. Τετ α τετ του Μάρτος με τον Λαδά αλλά το σουτ του απόκρουσε ο πορτιέρε του Εργοτέλη.

Γκολ!0-1 με εύστοχο πέναλτι από τον Χαντί στο 33′. Το κέρδισε ο Ορτέγκα από τον Μαζουλουξή, σωστή υπόδειξη από τον Κουναλάκη.

Ωραία πάσα του Κουσκουνά αλλά… άψυχο το πλασέ του Χαντί με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Λαδά στο 41′.

Νέο δοκάρι για τον Εργοτέλη στο 42′ με δυνατό σουτ του Μπουρσέλη αυτή την φορά!

Κεφαλιά του Κουσκουνά άουτ στο 44′.

Τέλος ημιχρόνου, 0-1 ο ΟΦΗ με το πέναλτι του Χαντί.

Φοβερή φάση από τον Χαντί που βρέθηκε… φάτσα με τον Λαδά αλά έκανε κακό πλασέ με την μπάλα να φεύγει άουτ στο 46′.

Ο Ροβίθης σουταρει στο 48′ αλλά διώχνει ο Στρέζος.

Άστοχο σουτ του Λεάλ στο 61′.

Κεφαλιά του Όγκμποε στο 62′ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Νέο δοκάρι από τον Ροβίθη! Τρομερή χαμένη φάση για τον Εργοτέλη στο 63΄με τον Εφορντ να κάνει εντυπωσιακή ατομικη ενέργεια αλλά τον Ροβίθη να μην μπορεί με διπλή προσπαθεια να σκοράρει εξ επαφής με την μπάλα να βρίσκει και πάλι το δοκάρι του Στρέζου.

Νέα φάση με τον Ροβίθη να σεντράρει αλλά τον Εφορντ να μην βρίσκει την μπάλα στο 65′.

Ο Ποτουρίδης πήγε να “κρεμάσει” τον Λαδά με σουτ πίσω από την σέντρα αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ στο 71′.

Ωραίο αλλά άστοχο σουτ του Οικονόμου στο 76′.

Γκολ! 0-2 με σκόρερ τον Ογκμποε στο 80′ με πλασέ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Εργοτέλη,που οι παίκτες του “φωνάζουν” οτι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος.

Δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Λεάλ με φάουλ στο 91′.

Τελικό,  0-2.

Το GENTIKOULE αλλά και ο Αthletic Radio 104,2 βρέθηκαν στο Παγκρήτιο Στάδιο και σας μετέφέραν λεπτό λεπτό την εξέλιξη του φιλικού αγώνα.