Με ηγέτη τον Μποχωρίδη, πατάει κορυφή!

Με ηγέτη το Νίκο Μποχωρίδη ο ΟΦΗ ξεπέρασε και το εμπόδιο του Πανιωνίου κάνοντας το απόλυτο στο ΒΑΚ με 78-71.

O ΟΦΗ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (22-16) ωστόσο στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Πανιώνιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με έναν πόντο προβάδισμα (39-40). Στην τρίτη περίοδο ο ΟΦΗ έσφιξε την άμυνα του, δεν δέχτηκε πόντο για τρία λεπτά και κατάφερε να περάσει μπροστά με 46-40 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 13-0 (!) προηγήθηκαν με 46-53 με τον Αγαπιάδη να δίνει το φιλί της ζωής με δύο συνεχόμενα τρίποντα και να μειώνει στον πόντο (52-53). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε ξανά με την τρίτη περίοδο να κλείνει υπέρ της με 59-54.

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο γήπεδο παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι φτάνοντας στο +8 με 64-56 ωστόσο και πάλι ο ΟΦΗ αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μποχωρίδη έριξε την διαφορά στους τρεις (61-64). Ο Νίκος Μποχωρίδης έπαιζε μόνος του κόντρα στον Πανιώνιο και με νέο τρίποντο ισοφάρισε για τον ΟΦΗ σε 64-64 στο 34′ με το σερί να φτάνει το 10-0 και τον ΟΦΗ να περνάει μπροστά με δύο πόντους (66-64). Στα τελευταία έξι λεπτά ο ΟΦΗ δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω φτάνοντας στη νίκη με 78-71 πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγωνιστικές.