Έχασε το παιχνίδι ο ΟΦΗ, όχι την διαφορά

Την ήττα με 64 – 58 γνώρισε ο ΟΦΗ στην Κηφισιά πληρώνοντας το κακό δεύτερο ημίχρονο δίχως να αποδώσει η υπερπροσπάθεια των τελευταίων τριών λεπτών. Ωστόσο διατηρεί το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας λόγω της νίκης του με 19 πόντους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει την άνοδο για την Α2 ωστόσο το σημερινό παιχνίδι έκρινε σε μεγάλο ποσοστό τον τίτλο του πρωταθλητή. Ο ΟΦΗ είχε τα ηνία του αγώνα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ενώ προηγήθηκε με 29 – 21 και 25 – 31 με το ημίχρονο να βρίσκει τον ΟΦΗ να προηγείται με 34 – 32.

Στην 3η περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια της με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς στο καλάθι και τελικά η Κηφισιά προηγούνταν 48 – 46.

Καταστροφική η 4η περίοδος
Ωστόσο η 4η περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΟΦΗ καθώς δεν πέτυχε καλάθι για 6 ολόκληρα λεπτά(!!) με αποτέλεσμα η Κηφισιά να προηγηθεί με 10 πόντους (56-46). Κάπου εκεί, η “μηχανή” του ΟΦΗ πήρε μπροστά όμως δυστυχώς η υπερπροσπάθεια των τελευταίων λεπτών δεν ήταν αρκετή για τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου. Ο ΟΦΗ έκανε ένα σερί 12 – 4 μειώνοντας στο καλάθι, 60 – 58. Στο τελεταίο 2λεπτο, η Κηφισιά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη με 64 – 58.

Ν. Κηφισιά: Νικητάκης 12 (1), Διαμαντόπουλος 8 (1), Χόμπσον 11 (3), Μενουδάκος 10, Παπαδόπουλος 4, Ντεφούδης 5, Μιχαλόπουλος 2, Λυμπερόπουλος 5 (1), Κούτουλας 3 (1).