Χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην Πεύκη να καθαρίσει με την παραμονή

Παρότι ο ΟΦΗ είχε το προβάδισμα για 35 λεπτά έχασε την ευκαιρία να γυρίσει στην Κρήτη με τη νίκη και να καθαρίσει οριστικά με τον βραχνά της παραμονής.

Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ένα λεπτό σιγής στην μνήμη του Νίκου Τούλη. Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντων με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-25. Με εξαιρετική άμυνα, κάτι που αποτυπώνεται και από το γεγονός ότι ο ΟΦΗ δέχτηκε μόλις 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο η απόδοση του κυμάνθηκε σε ψηλά επίπεδα έχοντας το προβάδισμα μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με μεγαλύτερη ψυχραιμία μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 67-60.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 25-33, 49-51, 67-60