ΟΦΑΡΑ από ατσάλι πήρε τον τελικό παραμονής!

Με τον κόσμο να δίνει συγκλονιστικό παρών ο ΟΦΗ έκανε τα εύκολα, δύσκολα αλλά στο τέλος μίλησε η κλάση των παικτών του Βασίλη Ράλλη επικρατώντας του Δούκα με 88-79.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του αγώνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ.

Η είσοδος του Τσερκιτζογλου στο παιχνίδι έφερε δυο συνεχόμενα τρίποντα και ο ΟΦΗ βρέθηκε στο +7 καθώς προηγήθηκε με 14-7. Ο Δούκας αντέδρασε και μείωσε ξανά στον πόντο με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 14-7 και να κλείσει την πρώτη περίοδο με 19-21.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΟΦΗ βρήκε ξανά λύσεις στο σκοράρισμα από Τσερκιτζόγλου και Μπουμπάρη και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με πέντε πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει το προβάδισμα αλλά κάθε φορά ο Δούκας πλησίαζε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε τρεις πόντους (61-58) όμως ακολούθησε ένα ξέσπασμα του ΟΦΗ με συνεχόμενα τρίποντα χτίζοντας σερί 12-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους για να γίνει το σκορ 73-58.

Ο ΟΦΗ ήταν σαρωτικός στην τελευταία περίοδο βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο την άμυνα του με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρείται σε διψήφιο νούμερο. Το +15 παρέμεινε μέχρι το 34’ με τον ΟΦΗ να προηγείται με 77-62. Ο Δούκας αντέδρασε και μείωσε στους εννέα ποντους, 79-70 και στην συνέχεια 79-72. Ο ΟΦΗ έχασε διαφορά 17 πόντων βλέποντας να εξανεμίζεται από το 75-58 και τον Δούκα να μειώνει στο καλάθι (79-77). Ο Λιανός ένα λεπτό πριν το τέλος με τρίποντο κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το σκορ 82-77 για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα που ανανέωσε το εισιτήριο του ΟΦΗ για την Β´ Εθνική!

Τα 10λεπτα: 19-21, 47-42, 71-58, 88-79