Πήρε φόρα ο ΟΦΗ: Καθάρισε και το Παλαιό Φάληρο στο ΒΑΚ!

Μετά από ένα δεκάλεπτο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ πάτησε γκάζι και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα φτάνοντας στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Συνεχίζεται η βαθμολογική αναρρίχηση του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα και μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Φιλαθλητικού ξεπέρασε και το εμπόδιο του Παλαιού Φαλήρου στο κλειστό του ΒΑΚ με 82-73. Στον ΟΦΗ είχαν “σημαδέψει” από την αρχή της εβδομάδας το παιχνίδι με το Παλαιό Φάληρο καθώς αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο όταν ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ανέβασε ταχύτητα, πήρε προβάδισμα και έφτασε στην εύκολη νίκη έχοντας πάρει διψήφια διαφορά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τα 10λεπτα: 23-25, 45-42, 64-58, 82-73

ΟΦΗ (Ράλλης): Σταμπουλής 16, Μποχωρίδης 19 (3), Κασπίρης 12 (4), Λιανός 7, Παππάς 5 (1), Πιλκούδης 10, Τσερκιτσόγλου 2, Ζαφειρούδης 8 (2), Πρωτογεράκης 3.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Τερζής): Σκόρδος 10, Σωτηράκης 9 (1), Καλιανιώτης 14 (1), Χατζηκυριακίδης 15 (3), Χαϊκάλης 5, Βισνιέφκι 4, Φιλίππου 4, Γκάτζο 9 (3), Κάπρης, Βασιλειάδης 3 (1).