Δεν τα κατάφερε στην Αθήνα ο ΟΦΗ

Eπιμέλεια:Πάνος Κατσαρός

Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Πρωτέα Βούλας με 62-43.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου με καμία από τις δύο να μην καταφέρνει να ξεχωρίσει στο σκορ.

Το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να κρατηθεί κοντά στον Πρωτέα και να βρει ρυθμό για να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα μέσα της 3ης περιόδου να πάρουν διαφορά με δέκα πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι κάνοντας το 38-28.

Από εκεί και μετά ο Πρωτέας διατήρησε το προβάδισμά του και με τον ΟΦΗ να μην καταφέρνει να ακολουθήσει στην τέταρτη περίοδο, πήρε τη νίκη επικρατώντας με 62-43.

Πρωτέας Βούλας-ΟΦΗ 62-43

Διαιτητές: Λιότσιος, Καρακάσης, Καραμπιτσάκος

Δεκάλεπτα: 11-15, 27-22, 41-31, 62-43

Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος Ι. 8 (2), Τζώλος 17 (3), Πεφάνης 4, Ξυδάς 12 (2), Αλμπίγιανιτς 6, Παπαγεωργόπουλος 4, Καραμαλέγκος Η. 3 (1), Κυριλής 2, Τσιουμπρής 4, Παλαιοχωρίτης 2, Τουμαζάτος, Ελ Ντερίνι.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 9, Πιλκούδης 12, Κασπίρης 5 (1), Σταμπουλής 3, Μποχωρίδης 12, Πρωτογεράκης 2, Τσερκιτσόγλου, Λιανός, Καψάλης.