Και τώρα το Περιστέρι

Ο ΟΦΗ επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 70-60 του Παγκρατίου και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, εκεί που την Τρίτη θα αντιμετωπίσει στις 17:00 στο ΒΑΚ το Περιστέρι.

Θετικη και η παρουσία του κόσμου καθώς 400 φίλοι της ομάδας έσπρωξαν την ομάδα του Φώτη Τακιανού στην νίκη.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην αρχή του παιχνιδιού με 2-1 και 4-3, ωστόσο στην συνέχεια δεν ξαναβρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Ο ΟΦΗ ανεβάζοντας την απόδοση του και με τον Ντοϊστίνοφ να σκεπάζει τα καλάθια στην άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση πήρε κεφάλι στο σκορ. Με ένα γρήγορο 9-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-4 στα μισά της πρώτης περιόδου.  Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν στην συνέχεια  και με μία αντεπίθεση και ένα επιμέρους 3-10 κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στο -3 (17-14) και να κρατήσουν τηην διαφορά στα ίδια σχεδόν επίπεδα με το τέλος του δεκαλέπτου (21-17).

Οι φωνές του Φώτη Τακιανού στην ανάπαυλα του δεκαλέπτου ξύπνησαν τους παίκτες του που από την αρχή του 2ου δεκαλέπτου ανέβαζαν την διαφορά. Με τον Δημήτρη Καραδολάμη, να παίρνει μπροστά, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 28-22 έχοντας παιχτεί 4 λεπτά. Με τον Ντοϊτσίνοφ να συνεχίζει να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα λίγο αργότερα (32-22) και έφτασε στην μέγιστη τιμή της (39-22), 1΄ και 30 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν στους 14 πόντους την διαφορά καθώς το ημίχρονο βρήκε τον ΟΦΗ να προηγείται με 41-29.

Ο ΟΦΗ έφτασε την διαφορά και στο + 15 (51-36), ωστόσο στην συνέχεια το Παγκράτι σιγά-σιγά ροκάνιζε την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι με το τέλος  του δεκαλέπτου μείωσαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (53-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Παγκράτι προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, μείωσε σε 58-51 αρχικά και 61-54 4 λεπτά πριν το φινάλε αλλά ως εκεί. Ένα τρίποντο του Κιτσούλη και ένα τρίποντο από τον Πετράκη 3 λεπτά πριν το φινάλε έστειλαν τον ΟΦΗ στο +12 (67-55) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Το τελικό 70-60 επισφράγισε την πρόκριση του ΟΦΗ στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου την Τρίτη θα αντιμετωπίσει στο ΒΑΚ το Περιστέρι.

ΟΦΗ: Tσερκιτζόγλου 2,Πετράκης 6(2),Ζερβουδάκης,Λυριτζάκης,Καραδολάμης 18(1),Σιώπης, Κιτσούλης 20(3),Μπαλάφας 4,Τζουλάκης,Γιακουμάκης,Ντοιτσίνοφ 6,Τραιανός 14(1) .

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 10(1),Δρακόπουλος 6,Καραινδρος 8(2),Μαρίνος 2,Κοκορόγιαννης 11(1),Φωτίου 23(3),Φερατάι.