Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στο ΜΕΤΣ ο ΟΦΗ, ήττα με 79-69 από το Παγκράτι

Ο ΟΦΗ πάλεψε στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει την ήττα στο ΜΕΤΣ από το Παγκράτι, το οποίο επικράτησε με 79-69 της Κρητικής ομάδας.

Μαζί βάδιζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες που εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με τον Βράνιες και ο ΟΦΗ με τους Μπαλάφα και Ντοϊτσίνοφ να αποτελούν την αιχμή του δόρατος, βρισκόταν χέρι-χέρι. Ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το Παγκράτι έφτασε την διαφορά στο +4 που ήταν και η μέγιστη τιμή μέχρι εκείνη την στιγμή, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 24-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το Παγκράτι να κρατά ένα μικρό προβάδισμα και τον ΟΦΗ να προσπαθεί να ροκανίσει την διαφορά. Ένα μικρό ξέσπασμα για τους γηπεδούχους τους έδωσε “αέρα” 9 πόντων (33-24). Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια και μείωσε σε 35-30, ωστόσο η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους. Ο ΟΦΗ σκοράροντας μόνο με βολές στα τελευταία λεπτά και μη βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση έκλεισε το δεκάλεπτο στο -12 (48-36).

Με σβηστές μηχανές μπήκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλεπτου. Τα λάθη από πλευράς ΟΦΗ όμως δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα από τους “ροσονέρι” που προηγήθηκαν με 53-48. Με τον Τραϊανό να παίρνει από τον χέρι τον ΟΦΗ, η ομάδα του Ηρακλείου, μείωσε σε 59-51 όμως η κακή άμυνα έδωσε και πάλι την ευκαιρία στην ομάδα του Λιόγα να πάρει διψήφια διαφορά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το Παγκράτι να προηγείται με 64-53.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο 4ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0, μείωσε σε 64-59. Κάποια φαλτσοσφυρίγματα στην συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν και πάλι διψήφια διαφορά καθώς προηγήθηκαν με 71-61 στο 35΄. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά ως το τέλος του αγώνα και τελικά έφτασαν στην νίκη επικρατώντας με 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-36, 64-53, 79-69.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 2, Βασιλόπουλος Φ. 11 (3 τρίπ., 5 ασ.), Μαρίνος 2, Φωτίου 14 (2), Γεώργαρος 4, Σκλάβος 19 (2), Βράνιες 19 (2), Πάβλοβιτς 8.

ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου, Πετράκης 4, Παπαδάκης 7 (1), Τραϊανός 17 (1), Ντοϊτσίνοφ 11, Κιτσούλης 14 (12 ριμπ.), Μπαλάφας 10, Βουκαντίνοφ 6.