Με κατάθεση ψυχής και πάρτι από τον κόσμο, ο ΟΦΗ κέρδισε 71-68 το Λαύριο!

Ο ψυχωμένος ΟΦΗ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 71-68 του Λαυρίου και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε αγχωμένος και από την ανάγκη της νίκης  το παιχνίδι, με το Λαύριο να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα και να προσπαθεί να “χτίσει” και μία διαφορά.  Οι φιλοξενούμενοι 3,5 λεπτά πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +9 και προηγήθηκαν με 8-17. Από το σημείο αυτό ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 βρέθηκε με το τέλος του δεκαλέπτου να προηγείται με 22-20.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν μαζί στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου όπου και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Κάποια λάθη στην άμυνα του ΟΦΗ στο τελευταίο 2λεπτο, έδωσαν στο Λαύριο την ευκαιρία να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με τους “κυανόλευκους” να προηγούνται με 32-37. Τελικά οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +4 (34-38).

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο το δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα, με το Λαύριο να ακολουθεί . Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-41 έχοντας παιχτεί 2 και 22΄΄ στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο πήρε ξανά το προβάδισμα λίγο αργότερα και προηγήθηκε με 46-48 με τρίποντο του Ψωμαδέρη, 4 και 20΄΄ πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Ο ΟΦΗ βρέθηκε προηγήθηκε με 54-52 λίγο αργότερα όμως μια αυστηρή τεχνική ποινή στον Βουκαντίνοφ, έδωσε στο Λαύριο την ευκαιρία να κλείσε το δεκάλεπτο στο +1 (54-55).

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κρατώντας μακριά από το καλάθι το Λαύριο για 4 λεπτά και με ένα σερί 9-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 63-55 στο 34΄. Ότι έχτιζε ο ΟΦΗ για 4 λεπτά πήγε να το “γκρεμίσει” σε 40 δευτερόλεπτα. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 63-60. Το Λαύριο με ένα τρίποντο του Ψωμαδέρη μείωσε σε 65-63 με τον Τραιανό να απαντά άμεσα και να κάνει το 68-63, 1 και 17΄΄ πριν το φινάλε. Με 2/2 βολές από τον Ψωμαδέρη και 1/2 από τον Λυμπερόπουλο, το Λαύριο μείωσε σε 68-66, 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. 36΄΄ πρίν το φινάλε ο Παπαδάκης πήγε στην γραμμή των ελευθέρων βολών όμως αστόχησε και στις 2 με το 68-66 να παραμένει.  Ο Λυμπερόπουλος με γρήγορη επίθεση θέλοντας να μείνει και χρόνος για μια τελευταία επίθεση για την ομάδα του κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68, 29΄΄ πριν το τέλος. Το καλάθι του Μπαλάφα, εννιά δευτερόλεπτα πριν λήξει το παιχνίδι έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 70-68. Στο εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Τσερκιτσόγλου πήγε να κλέψει την μπάλα, ωστόσο οι διαιτητές είδαν φάουλ με τον Ψωμαδέρη  να είναι αυτός που είχε την ευκαιρία να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια, 7΄΄ πριν το φινάλε. Ο παίκτης του Λαυρίου ήταν άστοχος και στις δύο, με τον Παπαδάκη να παίρνει το ριμπάουντ και να κερδίζει φάουλ στα 6΄,9΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Ο πλέι-μέικερ του ΟΦΗ ήταν εύστοχος στις μία από τις 2 βολές και έκανε το 71-68. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν στόχο σε ένα μακρινό σουτ και ο ΟΦΗ έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

10λεπτα: 22-20, 34-38, 54-55, 71-68

ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου, Πετράκης 10 (1), Παπαδάκης 7, Τραϊανός 19 (1 τρίπ., 10ρ.), Ντοϊτσίνοφ 12 (10 ριμπ.), Σιώπης, Κιτσούλης 7, Μπαλάφας 4, Βουκαντίνοφ 12.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Παγώνης 1, Τσίρος, Κακιούζης 19, Γιαννακόπουλος 12 (3), Λυμπερόπουλος 13 (2), Περράκης 5 (1), Ψωμαδέρης 11 (2).