Δυσκολεύουν τα πράγματα για τον ΟΦΗ…

Ο ΟΦΗ πήγε να κάνει μία μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι με την ΚΑΠ και είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Τραϊανό στο τελευταίο σουτ και ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 85-88.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον ΟΦΗ στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, με τον ΟΦΗ να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να προηγούνταν με 13-11. Η ΚΑΠ με ένα σερί 2-12 πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων με τον ΟΦΗ να μειώνει σε 19-23 λίγο πριν το τέλος και το δεκάλεπτο να κλείνει, βρίσκοντας την Αγ. Παρασκευή να προηγείται με 20-25.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και γρήγορα “έχτισαν” μια διψήφια διαφορά. Προηγήθηκαν με 22-32 στο 13΄. Η Αθηναϊκή ομάδα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με τον ΟΦΗ να έχει πετύχει μόλις 5 πόντους, η ΚΑΠ προηγήθηκε με 27-46 λίγο αργότερα. Ο ΟΦΗ κατάφερε να ροκανίσει κάπως την διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο και πήγε για το ημίχρονο στο -13 (35-48).

Η ΚΑΠ συνέχισε να έχει μια διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να κρατήσει την επαφή του με το σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΚΑΠ να προηγείται με 60-70.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο και μείωσε σε 66-71 μπαίνοντας γρήγορα στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. 6 και 29” πριν το φινάλε η Αγ. Παρασκευή προηγήθηκε με 66-73. Οι φιλοξενούμενου έχοντας κάνει ένα σερί 6-0 έστειλαν ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα κάνοντας το 66-77. Ο ΟΦΗ δεν παράτησε το παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά με τον Κιτσούλη και τον Τσερκιτσόγλου να βομβαρδίζουν από τα 6,75 ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 80-80, 1 και 20΄΄ πριν το φινάλε, το οποίο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-4 έκαναν το 80-84. Ο Παπαδάκης μείωσε σε 82-84 και ο Ζιάκας με 2 εύστοχες βολές έκανε το 82-86, 16΄΄ πριν το φινάλε. Ο Τσερκιτσόγλου με νέο τρίποντο μείωσε σε 85-86, 6 δευτερόλεπτα και 9 δέκατα πριν το τέλος. Ο ΟΦΗ έκανε αμέσως το φάουλ με τον Ψηλέα να πηγαίνει στις βολές, να είναι εύστοχος και στις 2 και να κάνει το 85-88. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Τραϊανό που επιχείρησε με τρίποντο να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και ο ΟΦΗ γνώρισε ακόμα μία ήττα.