Έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη ο ΟΦΗ που πήγε τελευταίος!

Ο ΟΦΗ γύρισε το παιχνίδι, βρέθηκε να προηγείται με 5 πόντους όμως με συνεχόμενα λάθη και άστοχες επιλογές γνώρισε την ήττα με 72-66 από την Δόξα Λευκάδας και πήγε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δυνατό ξεκίνημα της Δόξας
Ο ΟΦΗ πέτυχε πρώτος καλάθι στο παιχνίδι με τον Κιτσούλη όμως η Δόξα Λευκάδας ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα. Το 6-6 μέσα σε δύο λεπτά έγινε 14-6 για να λήξει 17-10 ΜΕ 3ποντο του Βαγενά στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Πολλά χαμένα ριμπάουντ και στο -10 ο ΟΦΗ!
Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι ασταθής στην δεύτερη περίοδο ενώ επέτρεψε στον Μάτιτς να “βομβαρδίζει” από την περιφέρεια. Με 7 δικούς του συνεχόμενους πόντους, η Δόξα Λευκάδας πήρε προβάδισμα με 33-26 ενώ ο ΟΦΗ δέχτηκε 3ποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να βρεθεί η ομάδα στο -10!

Αντεπίθεση διαρκείας από τον ΟΦΗ και προβάδισμα για πρώτη φορά!
Και ενώ το παιχνίδι φαινόταν χαμένο για τον ΟΦΗ, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού “χτύπησαν” ξανά στο, αγαπημένο, τους 3ο δεκάλεπτο. Στο 23′ η Δόξα Λευκάδας με 3ποντο του Βασίλη Βαγενά συνέχισε να διατηρεί την διαφορά στο +10 πηγαίνοντας το σκορ στο 44-34! Με μαζεμένα τρίποντα από τους Κιτσούλη και Πετράκη, ο ΟΦΗ μείωσε στους 5 πόντους (47-42). Ο Μάτιτς με 3ποντο έκανε το 50-44 και στην συνέχεια ο ΟΦΗ με 3ποντο του Τσερκιτζόγλου και 5 πόντους του Κιτσούλη πήρε το προβάδισμα, για 2η φορά στον αγώνα, με 50-51!

Λάθη και πάλι λάθη που έφεραν την ήττα!
Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και προηγήθηκε με 5 πόντους (50-55). Ωστόσο, τα συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες του Φώτη Τακιανού επέτρεψαν στην Δόξα να κάνει σερί 9-0 και να πάρει προβάδισμα με 59-55.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ έκανε συνεχόμενα λάθη με τον Πετράκη να αστοχεί σε δύο βολές χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο με αποτέλεσμα να παραμείνει το 69-66. Ο Μανούσος κέρδισε το φάουλ και με μια βολή και ένα καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 72-66.

Τα 10λεπτα: 17-10, 39-29, 50-51, 72-66