Νίκη, βαθιά – ανάσα για τον ΟΦΗ επί του Ερμή με 86-82

Με μια εμφάνιση – ξέσπασμα, κυρίως στην δεύτερη περίοδο, ο ΟΦΗ πέτυχε την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Με την τριάδα των Κιτσούλη, Ματαλόν και Μπαλάφα να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο ο ΟΦΗ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ερμή Λαγκαδά και πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που έχει μπει ως στόχος στα δύο σερί παιχνίδια στο Ηράκλειο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον ΟΦΗ και ο Ερμής Λαγκαδά πήρε τα ηνία στο σκορ μετά το πρώτο 5λεπτο. Το 4-2 έγινε 14-19 με 2 βολές του Αναγνωστόπουλου και στην συνέχεια 16-25 με καλάθι του Καλογιαννίδη για να λήξει η πρώτη περίοδος 18-25 υπέρ της ομάδας του Λαγκαδά.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική και ο ΟΦΗ με εκπληκτική εμφάνιση έβαλε τις βάσεις για την σπουδαία νίκη. Με τον Βασίλη Κιτσούλη να παίρνει μπροστά, ο ΟΦΗ ισοφάρισε αρχικά 27-27 και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με δύο βολές του Πρόδρομου Τσερκιτζόγλου. Στην συνέχεια ένα ξέσπασμα του ΟΦΗ που έγινε με το σερί 13-0 ο ΟΦΗ πήγε στο +12 (47-35).

Στην συνέχεια την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Καραδολάμης, Μπαλάφας με τον Ερμή να μειώνει στους 6 πόντους (60-54) όμως ακόμα ένα ξέσπασμα των παικτών του ΟΦΗ μετέτρεψαν σε περίπατο το παιχνίδι πηγαίνοντας την διαφορά στους 12 πόντους (78-66).

Τα 10λεπτα: 18-25, 47-37, 66-59, 86-82