Πάλεψε με 6 παίκτες ο ΟΦΗ αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον (καλύτερο) Κόροιβο!

Η κάκιστη τρίτη περίοδος έκρινε και την αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Κόροιβο με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να γνωρίζει την ήττα με 84-90.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Το 0-4 στο πρώτο δίλεπτο, με ένα γρήγορο 6-0 από τον ΟΦΗ έγινε 6-4, ωστόσο ο ΟΦΗ από εκεί και πέρα έχασε την πρωτοπορία στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-15 στα μισά της πρώτης περιόδου, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να κρατήσει την επαφή του με το σκορ. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το +5 (19-24).

Ο  Κόροιβος συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε την διαφορά στους 8 πόντους λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου (22-30 στο 13΄). Με ένα σερί 5-0 ο ΟΦΗ μείωσε σε 27-30, όμως η αδυναμία στα αμυντικά ριμπάουντ έδινε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΟΦΗ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 43-48.

Ο ΟΦΗ  δεν μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο. Με τον Κόροιβο να συνεχίζει να έχει την υπεροχή στα ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι  γρήγορα πήγαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα η οποία έφτασε και τους 16 πόντους (52-68). Τελικά οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ότι ήθελαν στην τρίτη περίοδο την έκλεισαν προηγούμενοι με 60-77.

Παρά την σχετική ψυχρολουσία ο ΟΦΗ δεν πέταξε λευκή πετσετα και κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για τρία λεπτά μείωσε σε 64-77 και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια νούμερα (70-79). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού προσπάθησε για την ολική επαναφορά στην συνέχεια και μείωσε σε 79-83, 1 και 13” πριν το φινάλε. Ένα λάθος από τον Κιτσούλη στα 39 δευτερόλεπτα έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποία επικράτησαν τελικά με 84-90.

Τα 10λεπτα: 19-24, 43-48, 60-77, 84-90

ΟΦΗ: Τσερκιτζόγλου 4, Πετράκης 20 (4), Ντοϊτσίνοφ 5, Καραδολάμης 11, Σιώπης 3(1), Κιτσούλης 18 (2), Μπαλάφας 10, Ματαλόν 13 (1)

Κόροιβος: Νοέας 12 (1), Αντωνιάδης 10, Καρύδας 18 (2), Κούρτης 18 (4), Τόμιτς 14, Χατζόπουλος, Μαγιντόμπε 2, Γκέρος 7, Τσόσιτς 9 (1)