Ο ΟΦΗ πάλεψε στα Τρίκαλα αλλά γνώρισε την ήττα και βλέπει τον τελικό με το Παγκράτι!

Ο ΟΦΗ αντιστάθηκε στην θεσσαλική πόλη για 25 λεπτά ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στα Τρίκαλα με 83-68. Πλέον, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού καλούνται να πάρουν τη νίκη στο κομβικής σημασίας ματς με το Παγκράτι στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΒΑΚ.

Εξαρχής ήταν δύσκολο το έργο των παικτών του ΟΦΗ καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν μια από τις καλύτερες ομάδες της Α2 ωστόσο πάλεψαν όσο μπορούσαν για 25 περίπου λεπτά. Το πρώτο 10λεπτο πήγαινε πόντο – πόντο με τα Τρίκαλα να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (17-16) ενώ στην συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 6-1 για να γίνει το σκορ 23-17.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 32-25 για να λήξει το ημίχρονο στο +8 για τους γηπεδούχους ενώ για τον ΟΦΗ προσπαθούσε αρκετά ο Τρικαλινός Κώστας Μπαλάφας.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ΟΦΗ “ροκάνισε” την διαφορά στους 3 πόντους (47-44) ωστόσο με τον Κατσαρέ η διαφορά πήγε στους 13 πόντους για να έρθει το τελικό 83-68.