Πεντάρα της Εθνικής Κορασίδων με βασική την Κωνιωτάκη

Η Εθνική Κορασίδων πήρε τη νίκη με 5-0 επί της Μολδαβίας στο Βίλνιους της Λιθουανίας στην πρεμιέρα της στον δεύτερο γύρο, στη League B του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17.

Η ομάδα του Γιώργου Παπακώστα ήταν καταιγιστική, καθώς είχε 32-0 τελικές προσπάθειες και μεγάλη πρωταγωνίστρια η Μαρία Φανουράκη που πέτυχε δύο γκολ (το πρώτο και το πέμπτο) και έδωσε τρεις ασίστ.

Στο 14’ η Ζάγκλη έβγαλε μπαλιά στη Μαρία Φανουράκη που πλάσαρε για το 1-0.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Φανουράκη γέμισε από δεξιά για τη Μίλα Ίβιτς που έκανε το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Εθνική πέτυχε δύο γρήγορα γκολ, στο 46’ και στο 48’, αμφότερα από τη Νικολέτα Λαζαράκη, ύστερα από ισάριθμες ασίστ από τη Φανουράκη για το 4-0.

Στο 79’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της Γιοβάνη, η Φανουράκη με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-0.

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Μούγιου, Πουλιούδη (46’ Μαξ), Βαλκάνη (62’ Κιουρεξίδου), Κωνιωτάκη, Θεοδωράκη, Ζάγκλη (46’ Λαζαράκη), Γιοβάνη, Σιαφαρίκα (73’ Παντερή), Φακίνου, Ίβιτς (46’ Αργυρίου), Φανουράκη

Μολδαβία (Έλενα Σουμπότινα): Νίστορ, Μπούρατς, Μπραγκούτα, Μπουρλέα, Σεβτσένκο, Νιχιφόρ, Μπάλαμπαν, Τοντέρας (46 Σούσλοβα), Τιχόντσιουκ (58’ Σμίρνοβα), Ουρντέα (46’ Τβέτκοβα), Λεάχου