Μανίου και Καλογεράκης του ΟΦΗ έπισαν το όριο για το Παγκόσμιο!

Μετά την Μελίνα Καστρινού (έπταθλο) δυο ακόμη αθλητές του τμήματος στίβου του ΟΦΗ, εξασφάλισαν συμμετοχή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου παίδων-κορασίδων που θα γίνει τον Ιούλιο στην Κολομβία.

Ο λόγος για την Αφροδίτη Μανιού, η οποία έκανε βολή στο ακόντιο 50.04 (το όριο ήταν 50 μέτρα) στον προκριματικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων που έγινε στα Τρίκαλα, ενώ επίδοση που του χάρισε την πρόκριση στο Παγκόσμιο έκανε και ο Γιώργος Καλογεράκης (400 μ. εμπόδια) με χρόνο 53.47. Και οι δυο αθλητές κατέκτησαν την πρώτη θέση στην Ελλάδα στην κατηγορία τους (παίδων-κορασίδων) που έγινε στα Τρίκαλα. Την πρώτη θέση στην Ελλάδα στους αγώνες κατέλαβε και η σκυταλοδρομία 4Χ400 του ΟΦΗ (Καλογεράκης, Κανδυλιεράκης,Μαυρουδής, Πατρουδάκης) η οποία τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 3.26.74.