Συνεχίζεται η ανοδική πορεία του τμήματος στίβου του ΟΦΗ

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η παρουσία του ΟΦΗ Vodafone στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης και στο οποίο συμμετείχαν 450 αθλητές και αθλήτριες από 11 σωματεία της Κρήτης που έχουν γεννηθεί από το 1995 και νωρίτερα.

Ο ΟΦΗ παρά τα προβλήματα τραυματισμών που είχαν οι αθλητές του κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη τριάδα, τόσο στην κατηγορία των ανδρών όσο και στην κατηγορία των γυναικών. Στους άνδρες τερμάτισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας συγκεντρώνοντας 97 βαθμούς ενώ στις γυναίκες ανέβηκε στην δεύτερη θέση όπου συγκέντρωσε 127 βαθμούς.

Μεταξύ των άλλων οι Κωνσταντίνα Πετρουλάκη και η Μαρία Ριτζάκη κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4χ400, με την Πετρουλάκη να κατακτάει επίσης το αργυρό μετάλλιο στα 800μ. Επίσης στο άλμα επί κοντώ ο Ρεράκης κατέκτησε την πρώτη θέση με επίδοση 4.60 ενώ η Αναστασία Παπουτσάκη ήταν κυρίαρχη στα 400 μέτρα γυναικών τερματίζοντας στην πρώτη θέση με χρόνο 54.74.