Μην συγκρίνετε ανόμοιες καταστάσεις…

Πολλά ΜΜΕ έσπευσαν να συγκρίνουν την ανατροπή του Ατρομήτου με εκείνη του ΟΦΗ επί του Ολυμπιακού όμως μεταξύ των δύο αγώνων υπάρχει μια χαώδης διαφορά.

Δίχως να θέλουμε να υποτιμήσουμε την προσπάθεια της ομάδας του Περιστερίου, η ανατροπή που είχε κάνει ο ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία του και είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται να υπάρξει και άλλη στο μέλλον.

Και η ανάλυση γίνεται τεκμηριωμένα με τα παρακάτω στοιχεία:

• Ο ΟΦΗ έχανε με διαφορά τεσσάρων γκολ στο 51ο λεπτό και όχι με δύο στο 69′ όπως ο ΠΑΟΚ.
  • Το 4-0 είναι πολύ πιο βαρύ, ψυχολογικά, σκορ για έναν αθλητή από ότι το 2-0 ή το 3-1.

Είναι πολύ μεγαλύτερο το επίτευγμα εκείνου του ΟΦΗ να γυρίσει ένα παιχνίδι από το 4-0 σε 4-5 γιατί έπρεπε να βάλει 5 γκολ σε διάστημα 39 λεπτών. Κατά συνέπεια έπρεπε να πετυχαίνει ένα γκολ ανά 7,8 λεπτά.