Κέρδισε αλλά χτύπησε καμπανάκι

Ο ΟΦΗ κέρδισε 2-1 τον Εργοτέλη αλλά η εικόνα του προβλημάτισε και κυρίως τα αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπισε.

Στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, ο ΟΦΗ κέρδισε με 2-1 χάρις στα γκολ των Κυριακίδη, Σάσι αλλά προβλημάτισε με το πρόσωπο που παρουσίασε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα του ΟΦΗ ταρακουνήθηκε σε πολλές φάσεις από τον Έφορντ που θύμισε Κριστιάνο Ρονάλντο σε ορισμένες περιπτώσεις.

Η 11αδα του πρώτου ημιχρόνου είχε άρωμα από τη Νέα Σμύρνη με τον ΟΦΗ να παρατάσσεται με 4-2-3-1: Ο Στρέζος ήταν κάτω από τα δοκάρια, Δεληγιαννίδης έπαιξε δεξιά και Μπολάκης αριστερά με τους Ποτουρίδη – Παπάζογλου να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στην μεσαία γραμμή έπαιξαν μαζί οι Κυριακίδης, Μεγιάδο με το Νέιρα να έχει ελεύθερο ρόλο και τους Πλατέλλα, Κουτσιανικούλη και Βουό να αποτελούν την τριάδα στην επίθεση.

Ο ΟΦΗ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία όπου στο πρώτο 45λεπτο ήταν κακή σε όλη την τετράδα. Και είναι ένα μήνυμα εν όψει του αγώνα της Νέας Σμύρνης όπου ο βαθμός δυσκολίας του αγώνα θα είναι μεγαλύτερος από ότι εκείνος με τον Εργοτέλη.