Σαν σήμερα ο ΟΦΗ φιλοδωρεί με τεσσάρα τον Παναθηναϊκό

Ηταν 1/12/1985 και ο ΟΦΗ για την 11 αγωνιστική του πρωταθλήματος φιλοξενούσε τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ευγένιου Γκέραρντ επικράτησε με 4-3 των “πρασίνων” κάνοντας “πάρτι” μέχρι το 76΄ λεπτό της αναμέτρησης όπου και προηγούνταν με 4-1.

Το δρόμο για τη μεγάλη νίκη επί του “τριφυλλιού” άνοιξε στο 33΄ο Βλαστός. Ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματα του στο 49΄ με τον Σαμαρά για να έρθει ο Γιάνγιανιν στο 58΄ να γράψει το 3-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι “πράσινοι” μείωσαν στο 70΄ με τον Καραβίδα, όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Καργιώτης σημείωσε το 4-1. Τον διασυρμό για τον Παναθηναϊκό γλύτωσε ο μετέπειτα παίκτης του ΟΦΗ Γρηγόρης Χαραλαμπίδης, ο οποίος με δύο γκολ, ένα στο 77΄ και ένα στο 83΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ σε εκείνο το παιχνίδι:

Μητσέας, Γκουλής, Τσίμπος, Βασιλείου, Ανδριανίδης, Αγιομαμίτης, Νιόπλιας (60΄Τσιριμώκος), Γιάνγιανιν (65΄Καργιώτης), Περσίας, Σαμαράς, Βλαστός.

Δυστυχώς βίντεο από την μεγαλειώδη νίκη του ΟΦΗ επί του Παναθηναϊκού δεν υπάρχει.