Oι 158 ομάδες που μπαίνουν στο Europa League της επόμενης περιόδου

Eπιμέλεια:Μανώλης Σαρρής

Δείτε τις 158 ομάδες που έχουν εξασφαλίσει, μέχρι στιγμής την συμμετοχή τους στο Europa League της επόμενης περιόδου και θα συμμετάσχουν από τον 1ο προκριματικό γύρο μέχρι και τους ομίλους.

Προς το παρόν, βάσει της βαθμολογίας της ΟΥΕΦΑ, έχουμε αναλύσει σε προηγούμενα ρεπορτάζ ποιοι είναι οι υποψήφιοι αντίπαλοι του ΟΦΗ στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Τώρα, σας προσφέρουμε, updated, στο πιάτο όλες τις ομάδες της Ευρώπης που έχουν εξασφαλίσει μέχρι στιγμής την συμμετοχή τους στο Europa League. Οι παρακάτω 158 ομάδες θα συμμετάσχουν στην δεύτερη τη τάξει διοργάνωση και ανάλογα με το ranking της κάθε χώρας θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους από τον πρώτο προκριματικό γύρο μέχρι και την εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του Europa League.

Aναλυτικά:

    • Γερμανία: Bayer Leverkusen, Hoffenheim and Wolfsburg
    • Γαλλία: Lille
    • Ισπανία: Villarreal, Real Sociedad and Granada
    • Ιταλία: Napoli, Roma and Milan
    • Ρωσία: CSKA Moscow and Rostov
    • Πορτογαλία: Sporting and Braga
    • Βέλγιο: Charleroi, Antwerp and Standard Liège
    • Ουκρανία: Zorya, Desna Chernihiv
    • Τουρκία: Galatasaray and Alanyaspor
    • Ολλανδία: Feyenoord, PSV and Willem II
    • Αυστρία: Wolfsberger, Lask and Hartbeg
  • Τσεχία: Sparta Prague, Slovan Liberec and Jablonec
  • Ελλάδα: AEK Athens, Aris and OFI
  • Δανία: SønderjyskE
  • Κροατία: Hajduk Split
  • Κύπρος: Anorthosis Famagusta, APOEL and Apollon Limassol
  • Σερβία: Vojvodina, Partisan and TSC
  • Σκωτία: Rangers, Motherwell and Aberdeen
  • Λευκορωσία: BATE Borisov, Shakhtyor Soligorsk and Dinamo Minsk
  • Σουηδία: Malmo FF, Hammarby IF and AIK
  • Νορβηγία: Viking, Bodo / Glimt and Rosenborg
  • Καζακστάν: Kaisar, Kairat and Ordabasy
  • Πολωνία: Lech Poznan and Piast Gliwice
  • Αζερμπαϊτζάν: Neftçi, Kesla and Sumgayit
  • Ισραήλ: Hapoel Be’er-Shiva, Maccabi Haifa and Beitar Jerusalem
  • Βουλγαρία: Lokomotiv Plovdiv, CSKA Sofia and Slavia Sofia
  • Ρουμανία: FCSB and Botosani
  • Σλοβακία: Zilina, DAC and Ruzomberok
  • Σλοβενία: Mura, Maribor and Olimpija
  • Λιχτενστάιν: Vaduz
  • Ουγγαρία: Honved, Fehervar and Puskás Akademia
  • Σκόπια: Shkendija, Renova and Skhupi
  • Μολδαβία: Sfîntul Gheorghe, Petrocub Hîncești and Dinamo-Auto
  • Αλβανία: Kukesi, Laçi and Teuta
  • Ιρλανδία: Shamrock Rovers, Bohemians and Derry City
  • Φινλανδία: Ilves, Inter Turku and Honka
  • Ισλανδία: Víkingur Reykjavík, Breiðablik and FH
  • Βοσνία: Željezničar, Zrinjski Mostar and Borac Banja Luka
  • Λιθουανία: Zalgiris, Riteriai and Kauno Žalgiris
  • Λετονία: RFS, Ventspils and Valmieras
  • Λουξεμβούργο: Progrès Niederkorn, Differdange 03 and Union Titus Pétange
  • Αρμενία: Noah, Shirak and Alashkert
  • Μάλτα: Valletta, Hibernians and Sirens
  • Εσθονία: FCI Levadia, Nõmme Kalju and Paide Linnameeskond
  • Γεωργία: Saburtalo Tbilisi, Dinamo Batumi and Locomotive Tbilisi 
  • Ουαλία: The New Saints, Bala Town and Barry Town United
  • Μαυροβούνιο: Sutjeska Nikšić, Iskra Danilovgrad and Zeta
  • Νησιά Φερόε: HB Tórshavn, B36 Tórshavn and NSÍ Runavík
  • Γιβραλτάρ: St. Joseph’s and Lincoln Red Imps
  • Β. Ιρλανδία: Coleraine
  • Ανδόρα: FC Santa Coloma
  • Σαν Μαρίνο: Folgore and Tre Penne