Φινάλε στα φιλικά στην Ολλανδία με ήττα

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Ο ΟΦΗ χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ηττήθηκε με 1-0 από την Ντε Μπος στο τελευταίο του φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους.

Σίγουρα η κούραση ήταν έντονη για τους παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη που παρέταξε τον ΟΦΗ με μία εντελώς διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με το φιλικό του Σαββάτου με την Ντε Χάαγκ.

Το γκολ για τους Ολλανδούς μπήκε στο 27΄με τον Βαν Ντεν Μπρο.

Για τον ΟΦΗ αγωνίστηκε για πρώτη φορά, σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, στα φετινά φιλικά ο Περογαμβράκης που επέστρεψε από τον τραυματισμό του ενώ στο πρώτο ημίχρονο αποχώρησε τραυματίας ο Κουρδάκης.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης χρησιμοποίησε μία εντελώς διαφορετική ενδεκάδα εν συγκρίσει με το χθεσινό ματς με την Ντε Χαάγκ ενώ ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με 4-2-3-1.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Γκαλέτι, Παπάζογλου, Ογιος, Στάθης, Καλαϊτζιτς, Γιαγκιόζης και Αγριμάκης.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά και είχε την πρώτη χαμένη ευκαιρία με κεφαλιά του  Κουτσανικούλη στο 2΄.

Στο αρχικό σχήμα ήταν και πάλι ο Μπάμπης Δαμιανάκης που αγωνίστηκε στην θέση του αριστερού στόπερ.
Ο ΟΦΗ είχε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο αλλά στην συνέχεια η αποδόσή του έπεσε και στο 27′  ήρθε το γκολ για τη Ντεν Μπος μετά από μία παράλληλη μπαλιά μπροστά από την περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα πήγε στον Βαν Ντεν Μπρο που από κοντά έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη προσπάθησε να αντιδράσει και είχε ένα άστοχο σουτ με τον Μιλιάζες στο 30΄αν και γενικά η απόδοσή του δεν έπιασε υψηλά στάνταρ με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει φυσιολογικά με σκορ 1-0 υπέρ των Ολλανδών.
Ίσως υπάρχει για αυτό και μια δικαιολογία αφού το παιχνίδι έγινε σε πλαστικό τάπητα με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές του να μην μπορέσουν, όπως και στο φιλικό με την Φένλο, να προσαρμοστούν και πάλι σε αυτόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο τεχνικός του ΟΦΗ έκανε κάποιες αλλαγές στην 11αδα αλλά η απόδοση και πάλι κινήθηκε σε.. ρηχά νερά χωρίς να κάνει την μεγάλη φάση αν εξαιρέσουμε την κεφαλιά του Ικένγκ στο τελευταίο δεκάλεπτο που πέρασε άουτ.

Πως έπαιξε ο ΟΦΗ

• Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τους:

Φερνάντες, Μπούρμπο, Μιλιάζες, Κουρδάκη, Δαμιανάκη, Μπανούση, Βερόν, Λαμπρόπουλο, Κουτσιανικούλη, Ροβύθη, Νιμανί.

Ο Φερνάντες κάτω από τα δοκάρια, ο Μπούρμπος στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Μιλιάζες στο αριστερό και οι Κουρδάκης– Δαμιανάκης αποτελούσαν το κεντρικό αμυντικό. Οι Μπανούσης, Βερόν αποτελούσαν τους «κόφτες» του ΟΦΗ, ο Λαμπρόπουλος παίζει μπροστά τους έχοντας ελεύθερο ρόλο με τους Κουτσιανικούλης (αριστερά), Ροβύθη (δεξιά) και τον Νιμανί στην κορυφή της επίθεσης.

Στην φάση του γκολ στο 27΄ τραυματίστηκε ο Κουρδάκης και στην θέση του μπήκε ο Ζβασίγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν ως αλλαγές ο Ικένγκ, στην θέση του Μπανούση και ο Περογαμβράκης στην θέση του Κουτσιανικούλη. Στο 49΄ ο Τριποτσέρης στην θέση του Λαμπρόπουλου, αντί του Νιμανί στο 63΄ο Βιτώρος, 79΄Κανούλας στην θέση του Ροβίθη και ο Φαζός αντί του Διαμανάκη.

• Δείτε το LIVE του παιχνιδιού

To Gentikoule βρίσκεται στο γήπεδο της Ντεν Μπος και θα σας μεταφέρει LIVE το τελευταίο φιλικό παιχνίδι που θα δώσει ο ΟΦΗ στην Ολλανδία.

Πατήστε F5 για να ανανεώνεται το ρεπορτάζ…

Η 11αδα του ΟΦΗ: Φερνάντες, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Κουρδάκης, Δαμιανάκης, Μπανούσης, Βερόν, Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Ροβύθης, Παπάζογλου.

Δύο διαφορετικές 11αδες παρατάσσει ο Παύλος Δερμιτζάκης στα δύο τελευταία φιλικά του ΟΦΗ επί ολλανδικού εδάφους. Έτσι, 22 παίκτες παίρνουν χρόνο συμμετοχής και πλέον το βάρος πέφτει στο “μοντάρισμα” της ομάδας – 3 εβδομάδες πριν την σέντρα του πρωταθλήματος.

Εκτός αποστολής ο νεαρός Γιαγκιόζης που αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα τραυματισμού

Για τον Ευγένιο Γκέραρντ και το Νίκο Μαχλά ρωτούν συνεχώς Ολλανδοί δημοσιογράφοι αλλά και φίλαθλοι

Δυστυχώς, δεν θα έχουμε σήμερα ομαδική φώτο του ΟΦΗ καθώς δεν επιτρέπεται η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο

15.36 / Σέντρα στο παιχνίδι

2′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με την κεφαλιά του Κουτσιανικούλη να φεύγει άουτ

Με 4-2-3-1 έχει παραταχθεί ο ΟΦΗ. Ο Φερνάντες είναι κάτω από τα δοκάρια ενώ την τετράδα στην άμυνα αποτελούν οι Μπούρμπος, Μιλιάζες, Δαμιανάκης, Κουρδάκης. Μπανούσης και Βερόν το δίδυμο των αμυντικών μέσων με τον Φραγκουλάκη να παίζει μπροστά τους και τους Κουτσιανικούλη, Ροβύθη, Νιμανί στην επίθεση.

5′ Ακόμα μια καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με το πλασέ του Ροβύθη να μην βρίσκει στόχο

Kαλή παρουσία από τον ΟΦΗ μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού. Κατοχή της μπάλας και καλή κυκλοφορία από τους παίκτες του

Εκτός αποστολής έμειναν οι Παπάζογλου, Στάθης, Γκαλέτι, Κάλαϊτζιτς, Όγιος

27′ Γκολ για τη Ντεν Μπος! Μια παράλληλη μπαλιά μπροστά από την περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα πήγε στον Βαν Ντεν Μπρο που από κοντά έκανε το 1-0

Τραυματίστηκε ο Κουρδάκης στην φάση του γκολ και ζητάει αλλαγή! Ας ευχηθούμε να μην έχει κάτι σοβαρό
Ο Κουρδάκης δεν μπορεί να συνεχίσει και την θέση του παίρνει ο Ζβασίγια

30′ Καλό μακρινό σουτ από τον Μιλιάζες, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ

Μετά το πρώτο 25λεπτο, η εικόνα του ΟΦΗ δεν είναι τόσο καλή…

16.23 / Τέλος ημιχρόνου. Ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 1-0 με την ομάδα να μην έχει (φυσιολογικά) τα ίδια στάνταρ απόδοσης με αυτά των προηγούμενων αγώνων.

Το γεγονός οτι το παιχνίδι γίνεται σε πλαστικό τάπητα σίγουρα έχει επηρεάσει και πάλι όπως και στο φιλικό με την Φένλο, με τους παίκτες του ΟΦΗ να μην μπορούν να προσαρμοστούν ξανά σε αυτόν.

16.40/ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46΄Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Iκένγκ πέρασε στην θέση του Μπανούση και ο Περογαμβράκης στην θέση του Κουτσιανικούλη

Η πρώτη εμφάνιση του Περογαμβράκη στα φετινά φιλικά του ΟΦΗ αφού είχε χάσει τα άλλα 4 λόγω τραυματισμού

49′ Ο Τριποτσέρης στην θέση του Λαμπρόπουλου

Στο 10λεπτο του β΄ημιχρόνου δεν έχει αλλάξει η εικόνα του ματς με τον ΟΦΗ

Ακίνδυνος ο ΟΦΗ στην επανάληψη στο πρώτο 15 ΄του δευτέρου ημιχρόνου

63΄   Στην θέση του Νιμανί ο Βιτώρος

64΄   Σωτήρια επέμβαση του Φερνάντες στην προσπάθεια του Σέντεν

H Oλλανδική ομάδα είναι πιο έτοιμη αφού την Κυριακή ξεκινάει το πρωτάθλημα της Β΄Ολλανδίας και παίζει με την Βίλεμ

Ο Δερμιτζάκης ζητάει από τους παίκτες του να βγουν στην επίθεση

75΄   Παραμένει το 1-0 για τους Ολλανδούς

77΄Λανθασμένη υπόδειξη του ρέφερι που στερεί στον Περογαμβράκη την ευκαιρία να βγει τετ- α- τετ με τον γκολκίπερ την Ντε Μπος, αφού μόνο αυτός είδε φάουλ στην προσπάθειά του

Αλλαγές ετοιμάζει ο προπονητής του ΟΦΗ. Σηκώθηκαν Κανούλας και Φαζός

79΄Ο Κανούλας στην θέση του Ροβίθη και ο Φαζός αντί του Διαμανάκη

Ο Περογαμβράκης περνάει δεξιά και ο Κανούλας στην κορυφή της επίθεσης

83΄ Καλή φάση για τον ΟΦΗ με τη κεφαλιά του Ικένγκ να περνάει έξω

Δεν έχει αλλάξει κάτι και το ματς οδεύει προς το φινάλε του

17.28 / Τέλος αγώνα. Ο ΟΦΗ έχασε με 1-0 από την Ντε Μπος μετά από μία κακή γενικά εμφάνιση