“Όπως αντιδράσαμε μετά τον ΠΑΟΚ, έτσι θα αντιδράσουμε και τώρα”

Ο τεχνικός του ΟΦΗ στάθηκε την διαφορά δυναμικότητας με τον Ολυμπιακό και υπερασπίστηκε τους ποδοσφαιριστές του τονίζοντας ότι “αυτοί οι παίκτες δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους”.

Αναλυτικά όσα είπε ο Ρικάρντο Σα Πίντο

Προσπαθήσαμε να πιστέψουμε ότι θα έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο με παίκτες που έχουν καλή ποιότητα. Ο αντίπαλος παίζει σε ένα διαφορετικό πρωτάθλημα από το δικό μας και όπως γνωρίζετε έχουμε διαφορετικούς στόχους. Πιστέψαμε ότι εντός έδρας, μπροστά στους καταπληκτικούς μας φιλάθλους, έαν κάναμε ένα καλό παιχνίδι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι από αυτό. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Οπωσδήποτε μπορούμε να πούμε ότι στα πρώτα 40 λεπτά φτάσαμε μια φορά στην αντίπαλη εστία. Ήμασταν συμπαγείς και καλοί όμως είναι αδύνατον να μπορείς να καλύψεις τα πάντα απέναντι σε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Το άλλο που θα πω είναι ότι δεν νομίζω πως ο διαιτητής μπορεί να μας έδωσε ένα φάουλ υπέρ μας κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Κατά την προσωπική μου άποψη, υπάρχει φάουλ κατά του Μακρή στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού και μετά δεχτήκαμε ένα πολύ γρήγορο γκολ όπως έγινε με τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένα δικό μας λάθος, δεχτήκαμε ένα δεύτερο γκολ και εκεί δυσκόλεψαν τα πράγματα. Ξεκινήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο και πέντε λεπτά αργότερα δεχτήκαμε το τρίτο γκολ και εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Οπωσδήποτε προσπαθήσαμε και μετά το 3-0 αλλά δεν γνωρίζαμε τι έπρεπε να κάνουμε. Δοκίμασα να παίξουμε από τα δεξιά και τα αριστερά σε χώρους όπου μπορούσαμε να παίξουμε καλά. Και ως δεύτερη εναλλακτική λύση παίζαμε ζώνη για να βγαίνουμε μπροστά. Είναι πολύ δυναμική η αντίπαλη ομάδα και δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε. Φτάσαμε κοντά στο γκολ, όχι όμως με την ποιότητα που θα ήθελα. Δοκιμάσαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο όμως ακόμα και αν δεν δεχόμασταν δύο γκολ – θα ήταν δύσκολο να σταματήσουμε τον Ολυμπιακό. Και πρέπει να παραδεχθούμε την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Μετά τον ΠΑΟΚ που επίσης ήταν ένα κακό αποτέλεσμα, παίξαμε καλύτερα όπου και εκεί αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που βρίσκεται σε καλύτερο επίπεδο. Πιστεύω ότι κάνουμε μια εξαιρετική σαιζόν όπως πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο από το σημερινό παιχνίδι. Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, αντιδράσαμε και είχαμε συνεχόμενες επιτυχίες – τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στο κύπελλο. Δεν μας αρέσει αυτό το αποτέλεσμα, είμαστε στενοχωρημένοι αλλά πρέπει να το καταλάβουμε και είμαστε λυπημένοι γιατί παίζουμε για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι. Πρέπει να καταλάβουμε ότι πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Συνεχίζουμε να πιστεύουμε στην ομάδα, συνεχίζουμε να παλεύουμε. Όπως γνωρίζετε, ο δικός μας στόχος είναι η παραμονή και να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε στο κύπελλο. Παλεύουμε με αυτά τα προβλήματα εδώ και καιρό, είναι λογικό να θέλουν να λύνονται τα οικονομικά προβλήματα – τόσο για την ψυχολογία, όσο και για τις οικογένειες τους. Παλεύουμε εδώ και μήνες, είμαι πολύ περήφανος για την δουλειά που κάνουμε τόσο καιρό. Τις τελευταίες εβδομάδες δώσαμε συνεχόμενα παιχνίδια, κάναμε πολλά, καλά πράγματα εδώ και καιρό. Πρέπει να συνεχίζουμε να το πιστεύουμε μέχρι το τέλος της χρονιάς. Είναι άντρες οι παίκτες και πρέπει να γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν, τόσο στις νίκες – όσο και στις ήττες. Το ότι παίζουμε τόσο καλά και τόσο πολύ, κάνει πολύ κόσμο να πιστεύει σε εμάς αλλά θαύματα δεν γίνονται”