ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-0

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-0 του μαχητικού Παναιτωλικού στην Τούμπα, στο μεταξύ τους εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Super League.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Λουτσέσκου κατάφερε να μειώσει στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη της βαθμολογίας, ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 10ο λεπτό, μετά την ανατροπή του Μελίσσα στον Σβιντέρσκι, ωστόσο ο Κούρτιτς δεν μπόρεσε να νικήσει από τον άσπρη βούλα τον γκολκίπερ των Αγρινιωτών (απέκρουσε την μπάλα με τα πόδια), με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 0-0.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε και δεύτερο πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε -μέσω VAR- για χέρι του Ντουάρτε μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Κούρτιτς, ο οποίος ήταν εύστοχος αυτή τη φορά, ανοίγοντας το σκορ για το συγκρότημα του Λουτσέσκου.

Στο 52ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Βέργου.

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-0

Γκολ: 29′ πεν. Κούρτιτς (ΠΑΟΚ), 90΄Ζαμπά

Κίτρινες: Μελίσσας (Παναιτωλικός), Φλόρες (Παναιτωλικός), Ροντρίγκο (ΠΑΟΚ), Κορνέλιους (Παναιτωλικός)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 52′ Βέργος (Παναιτωλικός)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο – Τσιγγάρας, Κούρτιτς – Μουργκ, Αουγκούστο, Μιτρίτσα – Σβιντέρσκι.

62′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Βιεϊρίνια, εκτός ο Ροντρίγκο.

70′ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ζαμπά και Σβαμπ στη θέση των Μουργκ και Τσιγγάρα.

77′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Μέσα οι Σίντκλεϊ και Σφιντέρσκι, εκτός οι Μιτρίτσα και Τσόλακ

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λιούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μπαρμπόσα, Ντουάρτε, Μεντόζα, Βέργος.

75′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μέσα οι Καρέλης και Μάρτενσον, εκτός οι Ντουάρτε και Μεντόσα

86′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μέσα οι Μπελεβώνης και Μόρσεϊ, εκτός οι Τσιγγάρας και Μπαρμπόσα