Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0

Με τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά ο Παναθηναϊκός καθάρισε την ΑΕΚ με 3-0.

Ο Πορτογάλος ρέφερι του ντέρμπι με την αρωγή του VAR καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για το μαρκάρισμα του Ρότα στον Αλεξανδρόπουλο στο 13ο λεπτό εντός της περιοχής του «δικεφάλου».

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αϊτόρ, ο οποίος νίκησε τον Τσιντώτα και άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους».

Μέσα σε δύο λεπτά αργότερα το «τριφύλλι» διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Σάντσες έκλεψε υποδειγματικά την μπάλα και τροφοδότησε τον Παλάσιος, ο οποίος, αφού άδειασε με υπέροχο τσίμπημα τον Τζαβέλλα και έκανε κούρσα 40 μέτρων, με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Εν συνεχεία η «Ένωση» είχε δύο δοκάρια, σε προσπάθειες του Ανσαριφάρντ στο 25′ και του Τσούμπερ ένα λεπτό αργότερα, με τον… δαιμονισμένο Παναθηναϊκό να χτυπάει και πάλι στο 29′, κάνοντας το 3-0 με τον Ιωαννίδη, σε ένα ονειρικό ημίωρο για τους γηπεδούχους, που στον αντίποδα ήταν ο απόλυτος εφιάλτης για το συγκρότημα του Γιαννίκη.