Καλό ξεκίνημα αλλά ήττα στο τέλος για τον ΟΦΗ

Την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 βόλει υπέστη ο ΟΦΗ που παρότι προηγήθηκε με 1-0, τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Α.Ο. Πολιτείας.

Μπορεί ο ΟΦΗ να μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα αιφνιδιάζοντας την Πολιτεία αλλά η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε αυτή τον τελευταίο λόγο.

Με καλές επιθέσεις και μπλοκ μπόρεσε η Πολιτεία να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τον πολύ καλό ΟΦΗ που φάνηκε να έχει αρκετές δυνατότητες αν περιορίσει τα λάθη του που προήλθαν κυρίως από την αδυναμία των παικτών να κάνουν κοινές προπονήσεις.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ έκανε περίπατο καθώς η Πολιτεία φάνηκε να είναι εντελώς τόπου και χρόνου. Με πρωταγωνιστή τον Γεωργά από το 3-2 ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά 5-9 και 14-21, ο ΑΟ άρχισε να παίρνει στροφές κάπου εδώ και άρχισε να πλησιάζει (19-23, 19-24, 20-24) αλλά ο Μαγριπλής έκανε το 20-25 για τον ΟΦΗ.

Το δεύτερο σετ ήταν συναρπαστικό. Ο ΑΟ Πολιτείας μπήκε πολύ καλά και ξέφυγε 14-11, εδώ με καλό μπλοκ ο ΟΦΗ μείωσε και ισοφάρισε στο 15-15 έγινε μάχη πόντο με πόντο στη συνέχεια, με το Γεωργά να δίνει πάλι λύσεις στην ομάδα του (18-19, 19-20) στο 21-21 έγινε διπλή μπαλιά από τον ΟΦΗ, η Πολιτεία πέρασε μπροστά 23-22 και πήρε το σετ 26-24 μετά από λάθος του Περπινάκη.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Πολιτείας έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Με όπλο στην επίθεση τον Τοπαλίδη πήρε καλή διαφορά μετά το 8-5 (10-6, 13-8, 16-9) και ο ΟΦΗ αν και πίεσε ξανά δε μπόρεσε να πλησιάσει καθώς ο Γεωργάς αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά με μπλοκ. Με άσο του Χριστίδη έγινε το 23-15, ο Τουφεκούλας το 24-17 και με άουτ σερβίς του Θεοδώρου έγινε το 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Ο ΑΟ Πολιτείας μπήκε καλά κι έκανε το 10-7 αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 16-16 πέρασε μπροστά 17-19 με τον Παπαδάκη, ο Χριστίδης ισοφάρισε 19-19 για την Πολιτείας και η μάχη τελείωσε στο 23-22 όταν ο Γεωργάς σκόραρε τελευταία φορά για τον ΟΦΗ, 24-22 και 25-22 με επίθεση του Πανούση.

ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 26-24, 25-19, 25-22

Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑ: Κάσσαρης, Γαβαλάς (λ), Τοπαλίδης, Τουφεκούλας, Νόστιμος, Χριστίδης, Καζαράς / Κίγκας, Πανούσης, Μαρίνος, Ηλιάδης (λ)

ΟΦΗ: Τσαγκαρούλης, Θεοδώρου, Περπινάκης, Μαγριπλής, Γεωργάς, Λαγκουβάρδος (λ), Παπαδάκης, / Δρουγκάκης, Κοσκινάς, Δρουγκάκης

πηγή: greekvolley.com