“Σφράγισε” και μαθηματικά το πρώτο βήμα ανόδου για την Volley League ο OΦΗ

Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και θα μπεί με αβαντάζ στην δεύτερη φάση.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΟΦΗ έδειξε ότι δεν έχει αντίπαλο αυτήν την εποχή.

Καθάρισε σε 18 λεπτά το πρώτο σετ (25-9), σε 26 λεπτά το δεύτερο (25-17) και σε 28 λεπτά το τρίτο (25-23).

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ έκανε απλά επίδειξη ισχύος. Μπήκε δυνατά ((7-0) ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς (13-4) και το πήρε πολύ εύκολα (25-9) με τον αντίπαλο, απλά να παρακολουθεί την «παράσταση» των παικτών του ΟΦΗ.

Το δεύτερο σετ ήταν περισσότερο ανταγωνιστικό. Ο Πανερυθραικός κόντρα τον ΟΦΗ μέχρι το 16-14. Εκεί κάπου ξεκίνησε ένα μεγάλο σερί για την ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη. Με ένα 8-1 ο ΟΦΗ ουσιαστικά τελείωσε το σετ, το οποίο τελικά πήρε με 25-17.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι. Ο Πανερυθραικός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και προηγήθηκε με 9-13 και 11-15. Ο ΟΦΗ όμως βρήκε το σθένος και ισοφάρισε 17-17.

Παίρνοντας κάποιους κρίσιμους πόντους μετέτρεψε το 20-20 σε 24-20 και τελικά πήρε το σετ με 25-23, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23, αλλά το ταιμ-άουτ του Δημήτρη Ζλατιλίδη, έδωσε την δυνατότητα να σχεδιαστεί σωστά η τελευταία επίθεση και ο ΟΦΗ να τελειώσει το ματς.

Τους πόντους του ΟΦΗ πέτυχαν οι: Τζελάτι 14, Εφραιμίδης 10, Μπάσης 10, Κολιτσιάκης 9, Αντιφάκος 8, Σκαρλατίδης 2.

Τα σετ: 25-9, 25-17, 25-23
ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Eφραιμίδης, Μονιάκης, Κομητούδης, Μύρος, Τεφτσής, Κολιτσιάκης, Σκαρλατίδης, Μπάσης, Αντιφάκος, Καρατζάς, Καρασσαβίδης, Τζελάτι, Δημητριάδης.