Πάλεψε μέχρι τέλους αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στο ντέρμπι ο ΟΦΗ

Eπιμέλεια:Πάνος Κατσαρός

Την ήττα με 3-2 σετ από την Κηφισιά σε ένα τρομερό παιχνίδι γνώρισε ο ΟΦΗ στο ντέρμπι παραμονής της 10ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί στην έδρα της Κηφισιάς και να ξεκινήσει ιδανικά στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ανέτρεψαν το σκορ, με τον ΟΦΗ να βρίσκεται πίσω με 2-1 σετ. Το τέταρτο σετ ήταν κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα, με την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα να καταφέρνει να κάνει το 2-2 και να στέλνει το παιχνίδι στο tie break.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ όπως σε όλο το παιχνίδι και τα match balls να εναλλάσσονται συχνά στο φινάλε. Οι παίκτες του ΟΦΗ έδωσαν μία πραγματική μάχη και όμως ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 20-18.

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και πολλές αμφισβητούμενες φάσεις στη διάρκειά του, με το video check να χρησιμοποιείται πολλές φορές.