Ήρθε και η 8η φιλική νίκη…

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Πρωταθλητής των… φιλικών θα αναδειχθεί έτσι όπως πάει ο ΟΦΗ, αφού πέτυχε την 8η νίκη του σε 11 ματς, έχει και τρείς ισοπαλίες και παραμένει αήττητος, επικρατώντας με 3-1 της Παλιαόχωρας στο ΒΑΚ.

Ο ΟΦΗ, που περιμένει την έναρξη του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ, υποδέχθηκε την νεοφώτιστη στο πρωτάθλημα της Γ εθνικής, Παλαιόχωρα Χανίων σε φιλικό ματς στο ΒΑΚ σε μία αναμέτρηση κεκλεισμένων των θυρών και επικράτησε με 3-1 πετυχαίνοντας μία ακόμα φιλική νίκη.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου παραμένει αήττητη στα φιλικά αφού μετράει οκτώ νίκες και τρείς ισοπαλίες σε έντεκα ματς.

Τα γκολ για την Ηρακλειώτικη ομάδα, που ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσαν οι Μάρτος, Χαντί με πέναλτι και Ογκμποε.

Για την Παλαιόχωρα σκόραρε ο Ζαϊμίδης.

Το GENTIKOULE αλλά και ο Αthletic Radio 104,2 ήταν στο ΒΑΚ και σας μετέφεραν λεπτό λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Η εξέλιξη του ματς:

ΟΦΗ – Παλαιόχωρα

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ:
Στρέζος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Νάστος, Παπαστεργιανός, Μάρτος, Ορτέγκα, Κουτσιανικούλης, Μάνος

Παλαιόχωρα:
Πονηρός, Καζαντζίδης, Σαμαράς, Θεοδωάκος, Κορνελάτος, Μανουσάκης Ανδρ.,Κερμενίδης, Μαζιώτης, Δρακάκης, Μανουσακης Δημ., Αθανασόπουλος

Ξεκίνησε το ματς!

Πρώτες στιγμές στο ματς….

Σουτ του Κουτσναικούλη στο 20΄ με την μπάλα να περνάει άουτ, Η πρώτη φάση του αγώνα που ο ΟΦΗ έχει την  υπεροχή αλλά στερείται φάσεων.

Δύο φάσεις για την Παλαιόχωρα. Στο 22′ ο Δημήτρης Μανσουσάκης έκανε την προσπάθεια αλλά το σουτ του απόκρουσε ο Στρέζος,

Και στο 23′ Αθανασόπουλος έκανε το σουτ αλλά ο Στρέζος έκανε νέα επέμβαση.

25΄Ο Μάρτος σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στην θέση του Ζαιμπάρη μπήκε ο Ρούσσος.

Ημίωρο στο ΒΑΚ, 0-0.

Πέντε λεπτά για το Ημίχρονο χωρίς σκορ οι δύο ομάδες με τον Νίκο Παπαδόπουλο να ετοιμάζει αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο…

Γκολ για τον ΟΦΗ! Στο 39′ ο Κουτσιανικουλης έκανε ωραία προσποίηση στον Πονηρό και η μπάλα έφτασε στον Μάρτος που με πλασέ έκανε το 1-0.

Ημίχρονο στο ΒΑΚ, ΟΦΗ – Παλαιόχωρα 1-0.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Βγήκαν οι Μαρτος και ο Μάνος και μπήκαν οι Χαντί και οι Κουσκουνάς.

Στο 51′ ο” Κούτσια” βγήκε τετ α τετ με τον Πονηρό αλλά ο τερματοφύλακας της Χανιώτικης ομάδας απόκρουσε.

Σουτ του Δρακάκη στο 55′ “μπλόκαρε” ο Στρέζος.

Ο Τσαγκαράκης μοναδική αλλαγή για την Παλαιόχωρα,

Τέσσερις ακόμα αλλαγές για τον ΟΦΗ. Μέσα οι Σιώπης Πορτουλίδης, Παπατόλιος, Ογκμποε αντί των Κοιλιάρα, Κομεσίδη, Παπαστεργιανό και Κουτσιανικούλη.

Σουτ του Κουσκουνά άουτ στο 59′.

Γκολ! 2-0! Κέρδισε πέναλτι ο Σιώπης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και στο 61΄το εκτέλεσε εύστοχα ο Χαντί.

Σέντρα του Κουσκουνά και κεφαλιά Ογκμποε άουτ στο 70′.

2-1. Μειώνει η Παλαιόχωρα με πλασέ του Ζαϊμίδη στο 77′.

Ο Πλευράκης μπαίνει στο ματς. Και αποχώρησε ο Ορτέγκα.

Γκολ! 3-1 ! Στο 84′ ο Ποτουρίδης έδωσε στον Κουσκουνά και αυτός “γύρισε” την μπάλα με τον Ογκμποε να έρχεται ως τρεϊλερ και να την στέλνει στα δίχτυα.

Νέα φάση στο 90΄με τον Κουσκουνά για τον ΟΦΗ.

Τελικό, 3-1. Νίκη για τον ΟΦΗ.