Έδειξαν το δρόμο στους μεγάλους οι “μικροί” του ΟΦΗ

Η Κ20 του ΟΦΗ πέρασε από το Μαρτινέγκο επικρατώντας με 0-1 του Εργοτέλη και έδειξε το δρόμο στους μεγάλους για αυριανό παιχνίδι στο Παγκρήτιο.

Xωρίς τις πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο αλλά να μην φτάνει εύκολα στην περιοχή του Δασκαλάκη, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Βολονάκη θα μπορούσε να είχε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Εργοτέλης ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι όταν στο 7΄ η κεφαλιά του Χρυσοφάκη πέρασε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 22΄για τον ΟΦΗ, όταν ο Μαραθιανός βρήκε ωραία με το κεφάλι τον Μανιδάκη, το σουτ του τελευταίου όμως έφυγε άουτ. Στο 34΄ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο πρώτο μέρος όταν ο Δασκαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 44΄ήρθε η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος όταν μετά από σέντρα του Μαραθιανού, ο Μπολάκης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο τέταρτο του δεύτερο ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις. Από το 60 και μετά ο ΟΦΗ άρχισε τα έχει την απόλυτη υπεροχή και απείλησε για πρώτη φορά στο 63΄ όταν το σουτ του Βλαχάκη, μπλόκαρε ο Δασκαλάκης, ενώ ένα λεπτό αργότερα μετά από σέντρα του Μανιδάκη,ο Μαραθιανός έπιασε την κεφαλιά και  μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 77΄ ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βλαχάκη, ο Μαραθιανός κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα και με υποδειγματικό πλασέ έδωσε στον ΟΦΗ το προβάδισμα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τον ΟΦΗ να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Eργοτέλης: Δασκαλάκης, Γενιτσαρίδης, Παρθενιάδης, Παντελάκης, Ξυμεράκης, Κασαπάκης, Φουκαράκης, Χρυσοφάκης, Νίκας, Σκούφος, Κουϊρουκίδης

ΟΦΗ: Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Κυζιρίδης (66΄ Παπαδιός), Λογοθέτης, Φαζός, Γκαϊτάν, Μανιδάκης (88΄ Σακλαμάκης), Μονιάκης, Μαραθιανός, Βλαχάκης (83΄ Μπαμπουλάκης), Χύσι

Το LIVE της αναμέτρησης

Με εντολή Σα Πίντο Κυζιρίδης και Μονιάκης θα αγωνιστούν σήμερα με την Κ20 για να πάρουν παιχνίδια στα πόδια  τους

ofi-ergo

12:01 Σέντρα στο παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με την κεφαλιά του Χρυσοφάκη να περνάει άουτ

2ο΄  O OΦΗ έχει τον έλεγχο στο παιχνίδι αλλά δεν έχει καταφέρει να φανεί απειλητικός

22΄Ο Μαριαθιανός  βρήκε ωραία με το κεφάλι τον Μανιδάκη, το σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ

34΄Σουτ Μανιδάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.

44΄ Σέντρα Μαραθιανού, ο Μπολάκης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ

Ημίχρονο στο Μαρτινέγκο

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

6ο΄ Ισορροπημένο το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης

61΄ Κίτρινη κάρτα στον Βλαχάκη

63΄ Σουτ Βλαχάκη, μπλόκαρε ο Δασκαλάκης

64΄Σέντρα Μανιδάκη, κεφαλιά Μαραθιανού, η μπάλα έφυγε άουτ.

6Ο Παπαδιός στην θέση του Κυζιρίδη

77΄ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Βλαχάκη, ο Μαραθιανός κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα και με πλασέ άνοιξε το σκορ.