Λάμψη Γκαλέτι στην ήττα από τη Ντε Χάαγκ

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ αγωνίστηκε για 45 λεπτά και έδειξε με την διάθεση του και τις ενέργειες του ότι θα αποτελέσει το μεγάλο “όπλο” της ομάδας τη νέα χρονιά.

Άπαντες στον ΟΦΗ περίμεναν πως και πως το ντεμπούτο του Λουτσιάνο Γκαλέτι και εκείνος τους επιβράβευσε με την 60λεπτη παρουσία του στο φιλικό με τη Ντε Χάαγκ. Ο “μαέστρος” του ΟΦΗ αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της επίθεσης στο 4-2-3-1 του Παύλου Δερμιτζάκη και φανέρωσε πτυχές της μεγάλης του κλάσης δείχνοντας ότι πολύ σύντομα θα είναι σε θέση να παρουσιάσει τις πραγματικές και τεράστιες δυνατότητες του.

Σε συνολικό επίπεδο, η εικόνα του ΟΦΗ ήταν παρεμφερή με αυτήν των προηγούμενων φιλικών αγώνων: Η αμυντική του λειτουργία ήταν ικανοποιητική μέχρι ένα βαθμό μη δίνοντας την δυνατότητα στους Ολλανδούς να γίνουν απειλητικοί παρά μόνο με μακρινά σουτ ενώ δημιουργικά και επιθετικά δείχνει ότι θέλει ακόμα δουλειά.

Άλλωστε, το γεγονός ότι σε 3 φιλικά – εξαιρείται αυτό της Τετάρτης – έχει πετύχει μόλις 1 γκολ δείχνει ότι χρειάζεται βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.

Σε γενικές γραμμές η εικόνα του είναι ικανοποιητική για τα δεδομένα της εποχής, είχε τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει και δείχνει ότι έχει περιθώρια βελτίωσης.

Πάντως, πρέπει να πούμε ότι ο ΟΦΗ αντιμετώπισε μια ομάδα που είδε το φιλικό σαν πρόβα τζενεράλε εν όψει της πρεμιέρας του ολλανδικού πρωταθλήματος κόντρα στην Αϊντχόβεν το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Από πλευράς προσώπων, πέραν του Λουτσιάνο Γκαλέτι, πολύ καλά δείγματα γραφής έδειξε και ο Λίνκολν Ζβασίγια ενώ σταθερός ήταν ο Σήφης Δασκαλάκης που πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις. Ο 22χρονος στόπερ του ΟΦΗ ήταν σταθερός στις παρεμβάσεις και ψύχραιμος με την παρουσία του να κρίνεται θετική.

Δείτε το LIVE του παιχνιδιού

Η 11αδα του ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Στάθης, Μονιάκης, Ζβασίγια, Τριποτσέρης, Μακρής, Κάλαϊτζιτς, Φραγκουλάκης, Όγιος, Γκαλέτι, Παπάζογλου.

Στο βοηθητικό γήπεδο της Ντε Χάαγκ θα γίνει το φιλικό παιχνίδι καθώς στο κεντρικό γίνονται εργασίες στον αγωνιστικό χώρο

Εκτός αποστολής βρίσκονται οι Αγριμάκης, Περογαμβράκης

Με 4-2-3-1 θα παραταχθεί ο ΟΦΗ. Ο Δασκαλάκης κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ο Στάθης, αριστερό ο Μονιάκης ενώ οι Ζβασίγια – Τριποτσέρης θα αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μπροστά τους θα αγωνιστούν οι Μακρής, Κάλαϊτζιτς με τον Φραγκουλάκη να έχει ελεύθερο ρόλο και τους Όγιος (αριστερά), Γκαλέτι (δεξιά) και τον Παπάζογλου στην επίθεση.

– Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι είναι ο αρχηγός του ΟΦΗ

18.01 / Σέντρα στην Χάγη!

2′ Πρώτη φάση με τον Παπάζογλου να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Ντε Χάαγκ

Οι Ολλανδοί δείχνουν πάντως ότι είναι σαφώς πιο έτοιμοι από τον ΟΦΗ που προς στιγμήν ψάχνεται στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

12′ Καλή στιγμή για τη Ντε Χάαγκ, ο Γκουρίγιε θα κάνει το σουτ όμως ο Δασκαλάκης μπλοκάρει εύκολα την μπάλα

Η Ντε Χάαγκ δεν έχει κάνει την μεγάλη φάση μέχρι στιγμής όμως είναι εκείνη που έχει την κατοχή της μπάλας ενώ δείχνει ότι βρίσκεται σε μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας.

16′ Καταπληκτική πάσα του Γκαλέτι για τον Όγιος, αυτός μόνος στην περιοχή της Ντε Χάαγκ – γλύστρησε με αποτέλεσμα να χάσει την μπάλα
18′ Σουτ Γκουρίγιε έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, ο Δασκαλάκης θα μαζέψει την μπάλα

28 λεπτά παιχνιδιού στην Χάγη σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες. Ο ΟΦΗ ψάχνει ακόμα τα πατήματα του στον δημιουργικό τομέα

31′ Ωραία ενέργεια από τον Γκαλέτι, βγάζει την σέντρα όμως οι αμυντικοί της Ντε Χάαγκ διώχνουν σε κόρνερ
35′ Καλό σουτ από τον Ζέλικο Κάλαϊτζιτς, η μπάλα φεύγει μόλις άουτ

18.40 / Μπήκαμε στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου

Μιλιάζες, Βερόν, Κουτσιανικούλης έχουν σηκωθεί για ζέσταμα

42′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Μονιάκη να βγάζει την σέντρα – τον Παπάζογλου να κάνει το πλασέ και τον γκολκίπερ της Ντε Χάαγκ να διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια
43′ Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι, η μπάλα μόλις άουτ

Τέλος ημιχρόνου

19.05 / Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές στην 11αδα του συνεχίζει ο ΟΦΗ

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το σημερινό φιλικό είναι το τελευταίο για τη Ντε Χάαγκ πριν την σέντρα του πρωταθλήματος κόντρα στην Αϊντχόβεν

53′ Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να παίρνει την θέση του Λουτσιάνο Γκαλέτι
55′
 Eξαιρετική επέμβαση από τον Σήφη Δασκαλάκη που έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Γκουρίγιε

Ο Ματίας Βερόν θα περάσει στο παιχνίδι σε λίγα λεπτά

67′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Βερόν να παίρνει την θέση του Μακρή

74′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Παπάζογλου να κάνει ωραία μεταβίβαση, ο Κουτσιανικούλης έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ
77′ Γκολ για την Ντε Χάαγκ με περιπετειώδη τρόπο! Ο Βαν Χάρεν με το 4ο σουτ (!!) άνοιξε το σκορ! Πρώτα ο Γκουρίγιε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στην συνέχεια έκανε το πλασέ με τον Δασκαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά, 3ο σουτ – έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Στάθης και στην συνέχεια ο Βαν Χάρεν σε κενή εστία έκανε το 1-0

Δύο αλλαγές για τον Παύλο Δερμιτζάκη. Βγαίνουν εκτός Όγιος, Μονιάκης με τους Ροβύθη, Μιλιάζες να παίρνουν τις θέσεις τους