Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-3

Ένα σημαντικό «τρίποντο» στην προσπάθεια που καταβάλλει για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στα πλέι οφ της Super League πήρε την Κυριακή η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-1 του –τυπικά γηπεδούχου- Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Καρέρα, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, έπειτα από σέντρα του Μάνταλου.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΠΑΟ ισοφάρισε  με τον Κουρμπέλη να ισοφαρίζει σε 1-1 από… αέρος για το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη.

Στο 43’ η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, όταν ο Ολιβέιρα έκλεψε την μπάλα από τον Κολοβέτσιο και μπήκε στην περιοχή, πλασάροντας εύστοχα τον Διούδη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραούχο ανατράπηκε από τον Κουρμπέλη και καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, η οποία έκανε το 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση του Βέρντε.