ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας σε εξ αναβολής παιχνίδι για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1.

Μετά από ένα ημίχρονο που οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές φάσεις, με καλύτερη αυτή του Εμβιλά στο 14’ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πασχαλάκη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό με το γκολ του Ίνγκασον από κοντά.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπα να εκμεταλλεύεται την λανθασμένη έξοδο του Πασχαλάκη από το κόρνερ του Φορτούνη στο 77’ και με κεφαλιά να κάνει το 1-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του ντέρμπι.

Γκολ: 51′ Ίνγκασον (ΠΑΟΚ), 77′ Μπα (Ολυμπιακός)

Κίτρινες κάρτες: Κρμέντσικ, Πασχαλάκης, Ίνγκασον – Ραφίνια

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Μουργκ (83′ Τζόλης), Κρμέντσικ (69′ Σβιντέρσκι).

Στον πάγκο: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Περέιρα, Τσιγκάρας, Νινούα, Λάμπρου.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (71′ Χασάν), Φορτούνης (82′ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (62′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (82′ Μασούρας).

Στον πάγκο: Κρίστινσον, Τιάγκο Σίλβα, Πέπε, Ντρέγκερ, Σισέ.