Μεγάλη ανατροπή στη Θεσσαλονίκη και στους τελικούς ανόδου ο ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη στη Θεσσαλονίκη, άφησε εκτός τον Άρη και προκρίθηκε στους τελικούς της Pre League!

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος σε μπλοκ και σερβίς. Προηγήθηκε με 2-7, 4-10 και 7-14 με τον τεχνικό του Αρη, να παίρνει τάιμ άουτ. Ο ΟΦΗ με μπλοκ του Καγιαλή, προηγήθηκε και με 12-18, δείχνοντας ότι έχει τον πλήρη έλεγχο του σετ. Με τον Μιχαίλοβιτς να καρφώνει δυνατά ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 15-20 και 15-22. Με κρίσιμο πόντο του Μάκινεν, ο ΟΦΗ έκανε το 16-23, ο Μιχαίλοβτς χωρίς αντίσταση έκανε το 16-24 και με λάθος του Γκόιντε, ο ΟΦΗ έκανε το 16-25, σε ένα ιδανικό σετ, για την κρητική ομάδα.

Στο δεύτερο σετ, ο Αρης μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 10-7, αλλά μετά το ταιμ άουτ του Αντωνιάδη, ο ΟΦΗ συνήλθε. Με τρομερό μπλοκ του Καγιαλή, μείωσε σε 12-10, με άσο του Μιχαίλοβιτς, ισοφάρισε 13-13 και πέρασε μπροστά με 15-16 με τον Ρουμελιωτάκη, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 18-18. Εκεί ο ΟΦΗ κατέβασε ρολά και ο Αρης, με ένα σερί 7-0, τελείωσε το σετ με 25-18, απέναντι σε ένα ΟΦΗ, που δεν έκανε μια σωστή επίθεση, μετά το 18-18 και μοιραία έχασε το σετ.

Ο Αρης ισοφάρισε σε 1-1 και το παιχνίδι, απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 7-8 απο λάθος του Γκόιντε και στην επόμενη φάση, ο πρώτος διαιτητής δίνειάουτ στο καρφί του Σωτηρίου για να γίνει το 7-9. Ο Χατζηαντωνίου του Αρη διαμαρτυρήθηκε έντονα στον δεύτερο διαιτητή για μπλοκ άουτ, τον κάλεσε ο πρώτος (Βασιλειάδης) και τελικά ο πόντος δόθηκε στον Αρη! Οι παίκτες του ΟΦΗ, διαμαρτυρήθηκαν και ο διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα στον Ρουμελιωτάκη.

Ετσι, ο Αρης, πήρε δυο πόντους (!) σε αυτή τη φάση και αντί να γίνει το 7-9 έγινε το 9-9. Με τις αλλοπρόσαλες αποφάσεις των διατητών, ο Αρης, πέρασε με 13-11 και ο Αντωνιάδης, πήρε ταιμ άουτ, για να φρενάρει τον εκνευρισμό των παικτών του ΟΦΗ. Με μπλοκ του Σαρηκείσογλου στον Μιχαίλοβιτς, ο Αρης πέρασε και με 16-11, καθώς ο ΟΦΗ φάνηκε να χάνει το ρυθμό του. Με ένα 0-3 ο ΟΦΗ, έμεινε στο σετ με τον πόντο του Ρουμελιωτάκη (16-14) και ο Χατζηαντωνίου, πήρε τάιμ άουτ. Ο Σαρικείσογλου με ένα μεγάλο πόντο, κράτησε τον Αρη μπροστά (17-14), στην πίεση του ΟΦΗ.

Το μπλόκ του Μπίσετ, κράτησε τον Αρη στο +4 (19-15) και στο +5 (20-15) με το πλασέ του Γκόιντε. Ο Σωτηρίου, σε ένα ράλι, έκανε το 22-16, δίνοντας μεγάλο αβαντάζ στον Αρη. Το σετ τελείωσε με 25-18 για τον Αρη, που έκανε την ανατροπή και το 2-1. Στο τέταρτο σετ, ο ΟΦΗ μπήκε καλά και προηγήθηκε με 3-6 στο σερβίς του Μιχαίλοβιτς και 7-9, αλλά ο Αρης επέστρεψε με τον Μπίσετ και ισοφάρισε 10-10. Με δυο μεγάλους πόντους του Μάκινεν ο ΟΦΗ έμεινε μπροστά (13-14). Ο ΟΦΗ προηγήθηκε και με 15-17 και 16-18 απο δυο συνεχόμενα λάθη του Μπαρδούκα.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε στο +3 (16-19) με το λάθος του Μπίσετ και ο Χατζηαντωνίου πήρε τάιμ-άουτ. Ο ΟΦΗ βρέθηκε στο 19-22 μετά το λάθος του Σωτηρίου. Οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν έντονα στους διαιτητές, που έδωσαν, άουτ στο καρφί του Μάκινεν, με το οποίο αντί να γίνει το 20-22, έγινε το 21-22. Ενα ωραίο πλασέ του Μιχαίλοβιτς και ενα μπλοκ του Καγιαλή, έφεραν τον ΟΦΗ στο σετ μπολ και στην κατάκτηση του σετ με 21-25, κάνοντας το 2-2. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 2-2 και όλα θα κριθούν στο τάι-μπρέικ.

Εκεί ο ΟΦΗ, ξεκίνησε με 0-4 και 1-5, με πόντους απο τους Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Καγιαλή. Ο Ρουμελιωτάκης, με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 3-8 και ο Χατζηαντωνίου πήρε τάιμ-άουτ. Ο Μιχαίλοβιτς, με ένα μεγάλο πόντο έκανε το 4-9 και δεύτερο ταιμ-άουτ, απο τον προπονητή του Αρη. Ξανά, ο συγκινητικός Μιχαίλοβιτς, έκανε το 4-10. Ο Αρης με ένα σερί 3-0 μείωσε σε 7-10 και ο Αντωνιάδης, πήρε τάιμ-άουτ. Το άστοχο σερβίς του Γκόιντε, έφερε τον ΟΦΗ στο 8-12 και νέο ταιμ άουτ του Ακη Χατζηαντωνίου. Ο Μάκινεν μετά απο τρομερή άμυνα, έκανε το 8-13.

Ο Μιχαιλοβιτς έφερε τον ΟΦΗ στο 9-14 και το πρώτο ματς μπολ. Και το παιχνίδι τελείωσε 11-15, με τον ΟΦΗ να κάνει το 3-2 και την πρόκριση στους τελικούς. Ο ΟΦΗ μεγάλη νίκη με 2-3 τον Αρη στη Μίκρα, στο ται-μπρέικ, πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Pre League!

Γυμναστήριο Μίκρας, Α.Σ. Άρης – Ο.Φ.Η. 2-3

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-18, 21-25, 11-15.