Βελτιωμένος ο ΟΦΗ αλλά έχασε ευκαιρίες με το… τσουβάλι

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Σαφώς καλύτερο πρόσωπο από το φιλικό στο Ατσαένιο είχε ο ΟΦΗ στο Τυμπάκι, όπου και επικράτησε με 1-2 του Α.Ο.Τ, με δύο εύστοχα πέναλτι των Φραγκουλάκη – Περογραμβράκη.

Βελτιωμένος εμφανίστηκε ο ΟΦΗ στο φιλικό με τον Α.Ο.Τ στο Τυμπάκι όπου και επικράτησε με 1-2 με δύο εύστοχα πέναλτι των Φραγκουλάκη – Περογραμβράκη.

Η ομάδα του Σεροπιάν κυριάρχησε στον αγωνιστικό χάνοντας πάντως πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Eντυπωσιακή ατμόσφαιρα από 200 φίλους του ΟΦΗ με πανώ, συνθήματα και καπνογόνα! Σχεδόν γεμάτο το γήπεδο στο Τυμπάκι.

Για πρώτη φορά ο ΟΦΗ αγωνίζστηκε φέτος με 4-4-2.

Με Βλάχο πορτιέρε, Μπολάκη – Κοιλιάρα στα άκρα, Πιθαρούλη – Ραπτάκη στα στόπερ, Φαζό – Φραγκουλάκη στα αμυντικά χαφ, τον Ευσταθίου δεξιά και τον Πατηνιώτη αριστερά και μπροστά τους “Πέρο” και Τζέκο.

Ο ΟΦΗ μπήκε ορεξάτος στο ματς και αρχικά απείλησε στο 5′ με σουτ του Πατηνιώτη που απέκρουσε ο Κωνσταντουλάκης.. Στην συνέχεια ο Φρακουλάκης είχε δύο άστοχα σουτ (7′ και 12′) ενώ στο 13′ μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ με τον Πατηνιώτη να “κλέβει” την μπάλα και τον Περογαμβράκη να αστοχεί από καλή θέση.

Μία ακόμα φάση στο 18′ μετά από σέντρα του Κοιλιάρα η κεφαλιά του Ευσταθίου πέρασε έξω.

Γκολ για το ΟΦΗ! Στο 23΄με πέναλτι του Φραγκουλάκη που κέρδισε ο Περογαμβράκης.

Στο 25′ ο Σεροπιάν άλλαξε πλευρές τους Πατηνιώτη – Ευσταθίου με τον πρώτο να πηγαίνει δεξιά και τον δεύτερο αριστερά.

Νέα φάση  στο 32′ με τον Ευσταθίου να μεταβιβάζει την μπάλα στον Τζέκο αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ.

Στο 37΄μετά από σέντρα του Ευσταθίου το δυνατό σουτ του Τζέκου εξουδετέρωσε ο πορτιέρε του Α.Ο.Τ.

Στο 44΄σουτ του Φαζού απέκρουσε ο ο Κωνσταντουλάκης.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου με τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ  με γκολ του Φραγκουλάκη με πέναλτι.

Πολύ καλός ο ΟΦΗ στο πρώτο μέρος, είχε ρυθμό, έκανε φάσεις με πρωταγωνιστές κυρίως τους Ευσταθίου – Πατηνιώτη που ήταν οι κορυφαίοι του ημιχρόνου.

Τρεις αλλαγές για τον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο. Μπήκαν οι Κουσίδης, Μαρτσάκης και Πέντσας στην θέση των Φραγκουλάκη, Κοιλιάρα Τζέκου.

Άστοχη κεφαλιά του Μαρτσάκη στο 46′ μετά από σέντρα του Ευσταθίου.
Γκολ για τον Α.Ο.Τ! 1-1! Κόντρα στην ροή του ματς ο Γιάννης Χριστοδουλάκης με σουτ έκανε το 1-1!

Νέα αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μπήκε ο Κασαπάκης στην θέση του Μπολάκη. Στο 55΄σουτ Ευσταθίου απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ.

Ο ΟΦΗ και στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε με 4-4-2 με τον Πατηνιώτη πλέον αριστερό μπακ, τον Κασαπάκη δεξί, τον Φαζό στόπερ με τον Ραπτάκη και τον Πιθαρούλη αμυντικό χαφ με τον Κουσίδη μαζί του στον άξονα. Τον Πέντσα δίδυμο στην επίθεση με τον “Πέρο”. Τον Μαρτσάκη αριστερό χαφ με τον Ευσταθίου δεξιά.
61′ ωραία ενέργεια του Κουσίδη και σουτ – άουτ.

Ο Κουσίδης ζήτησε αλλαγή αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι και στην θέση του μπήκε ο Καναβέτας.

Στο 67′ γύρισμα του Πέντσα στον Ευσταθίου και σουτ του τελευταίου άουτ.

Ο Βλάχος στο επόμενο λεπτό (68′) έδιωξε σε κόρνερ φάουλ του Μαραγκάκη.

Σέντρα του Πατηνιώτη στο 70′ και δυνατό σουτ του Ευσταθίου έδιωξε σε κόρνερ ο Κωνσταντουλάκης.

Στο 75΄είχε μία ακόμα μεγάλη φάση ο ΟΦΗ με τον Πέντσα να δίνει στον Μαρτσάκη αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ βγήκε νικητής και από αυτή την φάση.

Γκολ για τον ΟΦΗ! 1-2! Πάλι με πέναλτι! Το κέρδισε ο Ευσταθίου και το εκτέλεσε εύστοχα ο Περογαμβράκης.

Ακόμα μία ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Πατηνιώτη να σεντράρει και τον Πέντσα από καλή θέση με κεφαλιά να στέλνει έξω την μπάλα.