To ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος Αθ. με τα… μάτια της S.L

Στα Γιάννενα αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο του Ατρομήτου ο Κρις Κόουλμαν, που ξεκινάει ένα δύσκολο έργο για τη σωτηρία της ομάδας του.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρά τις απουσίες του, συνεχίζει τα επιτυχημένα αποτελέσματα και φιλοδοξεί να παραμείνει στην πρώτη εξάδα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα
Λίγο έλειψε να ζευγαρώσει τις νίκες του ο ΠΑΣ μέσα στο 2022, αφού ισοφαρίστηκε στο τέλος του αγώνα στο Ηράκλειο με αυτογκόλ του Εραμούσπε.

Είχε προηγηθεί η νίκη επί του Ιωνικού. Ήταν η πρώτη του ισοπαλία μετά από οκτώ αγώνες, όπου είχε πέντε νίκες και τρεις ήττες. Και οι τέσσερις τελευταίες ισοπαλίες του είναι με 1-1.

Ο ΠΑΣ είναι στην έκτη θέση, πέντε βαθμούς πάνω από τον Άρη και συνεχίζει την πολύ καλή του πορεία. Έχει πέντε ήττες, τέσσερις από τους τέσσερις πρώτους της βαθμολογίας και μια από τον τελευταίο Απόλλωνα.

Πρώτοι σε αγώνες: Σάλιακας, Κάργας, Πέρσμαν και Μορέιρα από 18.
Πρώτοι σε γκολ: Εραμούσπε και Περέα από 5, Κάργας 3.
Μέχρι τώρα
12.09.2021: ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (Πέδρο Κόντε)
18.09.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0 (5’ σουτ Γκαρντάβσκι)
23.09.2021: Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0
27.09.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-1 (Μιλιντσεάνου)
03.10.2021: Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Μορέιρα)
17.10.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-2 (Εραμούσπε)
23.10.2021: Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0
26.10.2021: ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα (Κύπελλο) 3-1 στα πέναλτι, 1-1 (Κάργας, κόκκινη Γκαρντάφσκι)
31.10.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (Μπρένερ)
06.11.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 3-0 (Εραμούσπε, Περέα, Κάργας)
20.11.2021: Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-5 (Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου, Περέα, Εραμούσπε, Μορέιρα)
27.11.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2 (Εραμούσπε)
06.12.2021: Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (Σάλιακας)
11.12.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 3-2 (Κάργας, Περέα, Εραμούσπε)
15.12.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-4
19.12.2021: Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0
04.01.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Ιωνικός 1-0 (Περέα)
08.01.2022: ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Περέα)

Το πρόγραμμα
16.01.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος
23.01.2022: Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα
30.01.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Σμύρνης

Ο Ατρόμητος

Κοντεύει να περάσει ένας μήνας, από τότε που έπαιξε για τελευταία φορά ο Ατρόμητος, στις 18 Δεκεμβρίου και έχασε από τον Παναιτωλικό.

Τα παιχνίδια του Ατρόμητου με το Βόλο και τον Άρη αναβλήθηκαν και η ομάδα του Περιστερίου είδε τον Απόλλωνα Σμύρνης να πλησιάζει στο βαθμό, με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Έχοντας τις περισσότερες ήττες στο πρωτάθλημα, 10, και την πιο αδύνατη άμυνα με 32 γκολ παθητικό, ο Ατρόμητος ψάχνει παντού βαθμούς.

Εκτός έδρας δεν έχει κερδίσει ακόμα, ενώ έχει πάρει δύο βαθμούς, από Ολυμπιακό και Λαμία, ωστόσο έχει χάσει τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

Πρώτοι σε αγώνες: Βασιλαντωνόπουλος, Ντένιτς και Κουλούρης από 16.
Πρώτοι σε γκολ: Κουλούρης 5, Σπιριντόνοβιτς, Μουνίθ και Στρούγγης από 2.
Μέχρι τώρα
12.09.2021: Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-0
19.09.2021: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2 (Στρούγγης, κόκκινη Τομάς)
23.09.2021: Βόλος – Ατρόμητος 3-0
27.09.2021: Ατρόμητος – Άρης 1-3 (Σπιριντόνοβιτς)
03.10.2021: Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Κλωναρίδης)
17.10.2021: ΑΕΚ – Ατρόμητος 3-0
23.10.2021: Ατρόμητος – Ιωνικός 0-2
27.10.2021: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός (Κύπελλο) 0-1
31.10.2021: Λαμία – Ατρόμητος 2-2 (Στρούγγης, Βασιλαντωνόπουλος)
06.11.2021: ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-0
21.11.2021: Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 2-0 (Κουλούρης 2)
27.11.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 6-2 (Μουνίθ, Κουλούρης, κόκκινη Γκαλβάο)
04.12.2021: Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 4-1 (Σπιριντόνοβιτς, Μουνίθ, Κουλούρης 2)
11.12.2021: Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 2-0
15.12.2021: Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-3
18.12.2021: Παναιτωλικός – Ατρόμητος 2-1 (Μαυρομάτης)
05.01.2022: Ατρόμητος – Βόλος αναβλήθηκε
09.01.2022: Άρης – Ατρόμητος αναβλήθηκε

23.01.2022: Ατρόμητος – ΑΕΚ
29.01.2022: Ιωνικός – Ατρόμητος

Μεταξύ τους
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε στο τέλος του αγώνα στο Περιστέρι στον πρώτο γύρο και οι δύο ομάδες έφεραν την πρώτη ισοπαλία μετά από πέντε αγώνες, όπου ο Ατρόμητος είχε τρεις νίκες και ο ΠΑΣ Γιάννινα δύο.

Πέρσι οι δύο ομάδες έπαιξαν δύο φορές στα Γιάννενα, και έκαναν από μια νίκη. Ο Ατρόμητος στην κανονική διάρκεια και ο ΠΑΣ στα Playouts.

Η τελευταία νίκη του ΠΑΣ ήλθε, αφού ο Ατρόμητος είχε φύγει αήττητος σε τρία διαδοχικά παιχνίδια από τα Γιάννενα.

Από τα 32 παιχνίδια που έχουν παίξει, μόνο σε ένα σκόραραν και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στις 22 Μαΐου 2013, όταν ήλθαν 1-1 από το πρώτο ημίχρονο. Σε όλα τα άλλα σκοράρει μια ή καμία από τις δύο ομάδες στο α’ ημίχρονο.