Πήρε την… ρεβάνς ο Πλατανιάς

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Με γκολ των Μανούσου, Γιακουμάκη και Ντίνα η Χανιώτικη ομάδα επικράτησε με 3-1 στα Περβόλια του ΟΦΗ, για τον οποίο σκόραρε ο Μιλοσάβλιεφ.

Λίγες μέρες μετά το ματς στο «Γεντί Κουλέ» ΟΦΗ και Πλατανιάς έπαιξαν σήμερα ξανά φιλικό, αυτή την φορά στα Περβόλια με τους Χανιώτες να παίρνουν την… ρεβάνς επικρατώντας με 3-1.

Στο σημερινό ματς ο Νίκος Νιόπλιας ξεκίνησε όσους δεν έπαιξαν στο Σαββατιάτικο φιλικό με τον Πανθηραϊκό.

Στο ματς υπήρξε ελεύθερη είσοδος για τους φιλάθλους, οι οποίοι προσέφεραν τον οβολό τους για την στήριξη φιλανθρωπικών ιδρυμάτων αφού στις θύρες του γηπέδου υπήρχαν ειδικά κουτιά.

Τα γκολ του Πλατανιάς σημείωσαν οι Μανούσος, Γιακουμάκης και Ντίνας ενώ για τον ΟΦΗ σκόραρε ο Μιλοσάβλιεφ.

Η εξέλιξη του αγώνα

1΄Ξεκίνησε το ματς

4′ Γκολ για τον Πλατανιά! 1-0. Ο Πλατανιάς “ανοίγει” το σκορ νωρίς με γκολ του Μανούσου. Ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ σκόραρε εναντίον του με φαλτσαριστό σούτ από τα αριστερά.

6′ Το γκολ του Γιακουμάκη με κεφαλιά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

8′ Σούτ του Γκνιάτιτς η μπάλα κοντράρε και έφυγε κόρνερ.

23′ Την ίδια κατάληξη είχε και το σούτ του Χαντί.

24′ Γκολ για τον ΟΦΗ! 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με  σούτ του Μιλοσάβλιεφ.

26′ Γκολ για τον Πλατανιά! 2-1. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιακουμάκη, αν και αρχικά ο Δάφκος απέκρουσε, αλλά με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το πέναλτι το κέρδισε ο Γιακουμάκης αν και η μπάλα φάνηκε να κοντράρει στα σώματα.

29′ Σούτ του Μανούσου, η μπάλα έξω.

30′ Μακρινό σούτ του Χαντί η μπάλα άουτ.

37′ Άστοχο πλασέ από τον Γιακουμάκη.

38′  Διαμαρτύρονται οι παίκτες του ΟΦΗ για υπόδειξη οφσάιντ του Μιλοσάβλιεφ.

39′ Μετά από άστοχη έξοδο του Κοκκαλλά, ο Μιλοσάβλιεφ πλασάρε άουτ.

41′ Ο Γιακουμάκης σουτάρε, η μπάλα πέρασε πάνω απο τα δοκάρια.

45′ Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Ράντι με σουτ έξω απο την περιοχή.

Ημίχρονο στα Περβόλια, 2-1.

47′ Ατομική προσπάθεια του αλλά μετά το γύρισμά του δεν βρέθηκε κανείς παίκτης του ΟΦΗ στην πορεία της μπάλας.

48′ Γκολ για τον Πλατανιά. 3-1. Με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίνα.

51′ Φάση για τον Πλατανιά με τον Ηλιάδη, η μπάλα έξω.

53′ Άστοχη κεφαλιά του Μπουρσέλη.

56′ Μετά από κεφαλιά του Καρυπίδη απόκρουση με διπλή προσπάθεια του Δάφκου.

57′ Ακυρώνεται γκολ του Μανούσου, ως οφσάιντ.

70′ Σούτ του Μανουσου, μπλόκαρε ο Δάφκος.

75′ Φάουλ του Χαντί η μπάλα έξω.

81′ Σούτ του Κίκο, απέκρουσε ο Δάφκος.

85′ Άστοχο σούτ του Χαντί.

90′ Το σούτ του Ντιλαβέρ μπλόκαρε ο Δάφκος.

Τελικό αποτέλεσμα Πλατανιάς – ΟΦΗ 3-1

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιαννουλάκης από τα Χανιά.

Συνθέσεις:

ΟΦΗ: Δάφκος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (74′ Βαλλιάνος), Οστοιτς (86′ Φαζός), Κώτσιος, Νάστος, Μπουρσέλης (86′ Μπουρσέλης), Χαντί (86′ Χίσι), Μιλοσάβλιεφ, Ράντι (64′ Μασάδο), Ογκμποε (74′ Μάνος).

Στον πάγκο οι: Δεμιτζάκης, Χισι, Μάνος, Βαλλιάνος, Φαζός, Μασάδο, Βρεττός.

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κάργας (46′ Πριντέτα), Καρυπίδης (74′ Γκνιάτιτς), Αποστολόπουλος (71′ Ζίκο), Βάντερσον (74′ Κάργας), Μουνάφο (46′ Στανισάβλιεβιτς), Γκνιάτιτς (46′ Ντίνας), Μενδρινός (46′ Ντεβέσα), Γιακουμάκης (46′ Ντιλαβέρ), Μανούσος (71′ Σκουλουδάκης), Τσουράκης (46′ Ηλιάδης, 80′ Παπανικολάου).

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Στανισάβλιεβιτς, Πριντέτα, Ντεβέσα, Ντίνας, Ηλιάδης, Ντιλαβέρ, Παπανικολάου, Σκουλουδάκης, Ζίκο, Κασσωτάκης.

Πηγή: ofi1925.gr