Κάθε ματς και ένα μάθημα

Ο τρόπος με τον οποίο ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε το δεύτερο ημίχρονο είναι και ένα μάθημα. Γράφει ο Μανώλης Σαρρής.

Ο Άρης ήταν ευχαριστημένος με την ισοπαλία, ο Μάντζιος είπε την κλισέ φράση “αφού δεν μπορούμε να κερδίσουμε, τουλάχιστον να μην χάσουμε το ματς” και αυτές οι πέντε λέξεις του προπονητή του ΟΦΗ αποτυπώνουν πλήρως την εικόνα του αγώνα. Για την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου μπορούμε να πούμε πολλά, περισσότερα θα ακουστούν ως δικαιολογίες αλλά δικαιολογίες ψάχνει εκείνος που δεν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του. Και στον ΟΦΗ είναι ειλικρινείς με τους εαυτούς τους. Η εικόνα που παρουσίασε ο ΟΦΗ στο δεύτερο 45λεπτο είναι απλά εικόνα ομάδας που δεν έχει επιλογές, δεν τίθεται ούτε θέμα φοβικότητας, ούτε θέμα νοοτροπίας. Όταν ο Νιόπλιας κάνει το αυτονόητο, στο 1-0 δεν ρίχνει στο παιχνίδι αμυντικογενείς αλλά φρεσκάρει την επίθεση του και δεν παίρνει τίποτα απολύτως, τότε για ποια υποχώρηση μπορούμε να μιλήσουμε; Αν ο Νιόπλιας αντί Καμάου, Φαν Ντάινεν έβαζε στο παιχνίδι Σελίμοβιτς, Γιαννούλη, Κοροβέση τότε θα έβαζα στην κουβέντα το θέμα της νοοτροπίας του ΟΦΗ και το πως το διαχειρίστηκε.

Σαφώς και ο Νιόπλιας στις δηλώσεις του έκανε λόγο για διαχείριση του δευτέρου ημιχρόνου και ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρθηκε αγωνιστικά μπορεί να λειτουργήσει ως ένα πολύ μεγάλο μάθημα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η νοοτροπία winner του Νιόπλια έχει περάσει δεδομένα και στους ποδοσφαιριστές, αυτό φάνηκε και στον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε στο πρώτο 45λεπτο όταν τον έπιασε τον Άρη από τα σκοινιά με αποτέλεσμα η πρώτη, σε δημιουργία φάσεων, σε όλο το πρωτάθλημα ομάδα δεν έκανε ούτε δείγμα ευκαιρίας. Αυτό λέει πολλά και είναι μια κατάκτηση του ΟΦΗ, ότι και να λέει ο καθένας αφού πολλά μπορούν να ειπωθούν όμως η αλήθεια είναι μια. Ο ΟΦΗ υποχρέωσε τον Άρη να πραγματοποιήσει την χειρότερη φετινή του εμφάνιση και όχι το ανάποδο. Σε ένα άρτιο, πρώτο ημίχρονο με τις γραμμές του να είναι κοντά, να χτυπάει με πρέσινγκ ψηλά και να μην επιτρέπει το build up σε Φαμπιάνο, Μπράμπετς και δυστυχώς δεν κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει ένα εξαιρετικό 45λεπτο δίχως να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Δύο ομάδες με ίδιους αριθμούς σε όλο το πρωτάθλημα, επίθεση – άμυνα, και ο ΟΦΗ την έκανε να μετατραπεί σε ομαδούλα (αγωνιστικά). Ο ΟΦΗ το κατάφερε αυτό με την εμφάνιση του που βέβαια είναι φυσιολογικό να υπάρξει και αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο από την πλευρά του Άρη. Το μάθημα που πήρε ο ΟΦΗ την Πέμπτη είναι σκληρό, αυτή είναι η αλήθεια και η ισοπαλία με τον τρόπο που ήρθε είναι σαν ήττα. Όμως αν βγήκε ένα μάθημα και για τους υπόλοιπους από το παιχνίδι με τον Άρη είναι πως την άλλη Πέμπτη μπορεί να πάρει την πρόκριση.